Dodatek na dziecko, o którym wiedzą tylko niektórzy. Rodzice studenta dostaną 1100 złotych co miesiąc

gazeta.pl 1 tydzień temu
Rodzicu, czy wiesz, iż może ci przysługiwać specjalny dodatek na pociechę, i to choćby już studiującą? To wsparcie może wynosić choćby 1100 złotych miesięcznie i przysługuje tylko tym, którzy spełniają określone warunki. A co to za wymogi? Wyjaśniamy zawiłości finansowe.
Rodzice w Polsce mogą skorzystać z wielu form wsparcia finansowego - 800 plus, becikowe, kosiniakowe, 300 plus czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Podobnie jest z rodzicami, którzy pracują za granicą. Oni również mogą otrzymać dodatkowe pieniądze na dziecko. Jednym z takich świadczeń jest niemieckie Kindergeld, które można pobierać wraz z polskim 800 plus, choć do pewnego stopnia. Jak to możliwe? Zobaczcie sami.
REKLAMA






Zobacz wideo Czy młodym Polakom dobrze żyje się w Polsce? Jak podchodzą do 800 plus? [SONDA]



Kindergeld można pobierać choćby na studenta. Jednak trzeba spełnić warunki
Niemieckie świadczenie Kindergeld mogą otrzymać rodzice, którzy spełniają określone wymogi. Są one następujące:

legalna praca w Niemczech przez przynajmniej sześć miesięcy,
podleganie w Niemczech nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (pracując tam przynajmniej 183 dni w roku i zarabiając 90 procent całego dochodu),
centrum interesów życiowych i gospodarczych w Polsce (lub innym kraju UE) i zarazem podlegać obowiązkowi podatkowemu w Niemczech.

Z kolei pociechy muszą spełnić przynajmniej jeden z poniższych wymogów:

są niepełnoletnie,
mają od 18 do 21 lat, są bezrobotne, bądź ich dochody to maksymalnie 8000 euro rocznie,
mają od 18 do 25 lat oraz studiują bądź odbywają praktyki zawodowe, przy czym praca to maksymalnie 20 godzin w tygodniu - priorytetem ma być nauka.

Trzeba też pamiętać, iż studia bądź praktyki zawodowe trzeba udokumentować odpowiednimi zaświadczeniami. Co więcej, jeżeli dziecko po ukończeniu jednej praktyki rozpocznie następną, to kindergeld wciąż jej przysługuje.


Kindergeld można otrzymać choćby wraz z 800 plus. Choć nie zawsze
Jak podaje serwis Infor.pl, niemieckie Kindergeld można pobierać wraz z 800 plus, ale tylko w jednym przypadku. A ściślej rzecz biorąc, wówczas, gdy rodzice już otrzymują na pociechę 800 plus i zaczną się starać o przyznanie niemieckiego świadczenia. Kindergeld jest wyższe niż 800 plus, więc rodzice otrzymają dodatkowo różnicę w wysokości około trzystu złotych. Inaczej jest w przypadku rodziców, którzy zaczęli pobierać Kindergeld i chcieliby złożyć wniosek o przyznanie również 800 plus. Niemieckie świadczenie wynosi około 1100 złotych miesięcznie, więc jest wyższe niż polskie. Stąd w tym przypadku wyrównanie nie zostanie wypłacone, bo wyniosłoby po prostu zero złotych. Przy czym w przypadku Kindergeld, rodzice mogą starać się o przyznanie świadczenia za sześć miesięcy wstecz, i co za tym idzie, otrzymać całkiem spore wyrównanie, gdy wsparcie zostanie jednak przyznane.
Idź do oryginalnego materiału