Dokładnie tysiąc lat temu…

powiat.poznan.pl 1 dzień temu

18 kwietnia, dokładnie tysiąc lat temu, koronowano Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski. Do tego jakże ważnego w historii naszego kraju wydarzenia doszło w archikatedrze gnieźnieńskiej, najprawdopodobniej w przypadającą wówczas tego dnia Wielkanoc. Już niedługo z tej okazji w pierwszej stolicy państwa polskiego odbędzie się szereg imprez, upamiętniających tamte wydarzenia. Do historii sprzed tysiąca lat nawiązują również niektóre legendy zebrane w wydanym przez powiat poznański „Przewodniku niedzielnego pogromcy duchów”.

Jedną z nich jest ta „O zatopionym skarbie” w Jeziorze Swarzędzkim. Tym skarbem miał być złoty tron, który cesarz Otton III wydobył z grobowca Karola Wielkiego w Akwizgranie i przywiózł w prezencie dla Bolesława Chrobrego na Zjazd Gnieźnieński. O tym, co się z tym skarbem stało, przeczytacie w naszym wydawnictwie. Do początków państwa polskiego nawiązują również inne legendy, takie jak te o Mieszku i pewnym żubrze spotkanym w okolicach dzisiejszego Buku, rycerzu Kostro, który założył Kostrzyn czy też o uczcie, dającej początek Pobiedziskom. Zachęcamy zatem do lektury.

O wydarzeniach sprzed tysiąca lat pamiętano też m.in. w swarzędzkiej Szkole Podstawowej nr 4, gdzie zrealizowano projekt edukacyjny, którego celem było rozbudzenie wśród uczniów ciekawości i zainteresowania dziejami Polski. – W jego ramach uczniowie wykonali i ozdobili królewskie korony, przygotowano też okolicznościowe gazetki. Dla chętnych przygotowane zostały, dostosowane do poziomu edukacyjnego, krzyżówki historyczne. Kulminacją uczczenia tysiąclecia państwa polskiego był „Dzień koronacyjny”, kiedy uczniowie, nauczyciele i pozostali pracownicy, nałożyli na głowy korony – informuje strona gminy Swarzędz.

Wspominając początki naszej państwowości warto pamiętać, iż w tym roku będziemy obchodzić jeszcze jedną tysięczną rocznicę koronacji. A wszystko przez to, iż Bolesław Chrobry nie cieszył się zbyt długo swoim tytułem i dwa miesiące po tym, jak został królem Polski zmarł. Rządy przejął po nim jego syn Mieszko II Lambert, który jeszcze tego samego, 1025 roku poszedł w ślady ojca. Jego koronacja odbyła się 25 grudnia, również w katedrze gnieźnieńskiej. Jako ciekawostkę można dodać, iż wraz z Mieszkiem II koronę otrzymała także jego żona Rycheza, bardziej zwana w Polsce jako Ryksa, i była to pierwsza koronacja królowej w historii naszego kraju.

Uczniowie SP nr 4 pamiętali o rocznicy koronacji (Jerzy Kot, Gmina Swarzędz)

W Pobiedziskach stoi fontanna przedstawiająca braci podczas pamiętnego obiadu (fot. R. Domżał)

W jeziorze w Swarzędzu być może zatopiono wielki skarb…

Jak głosi legenda Kostrzyn wziął swą nazwę od rycerza Kostro

Idź do oryginalnego materiału