Dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja szkolna i recepty są już dostępne w formie elektronicznej. Dzięki usługom na platformie mObywatel mamy do nich dostęp w jednym miejscu. Informacje o nas, które są tam dostępne, pochodzą z rejestrów państwowych i zawierają takie dane jak: imiona, nazwiska, daty urodzenia, numer PESEL, zdjęcie a także datę ważności i numeru dowodu osobistego oraz kto ten dokument wydał.
We wtorek (28 lutego) rząd przyjął projekt ustawy o platformie mObywatel, którego celem jest zrównanie dokumentów cyfrowych z dokumentami tradycyjnymi. Oznacza to, iż wszystkie dokumenty tradycyjne, jak plastikowe dowody osobiste, prawa jazdy, legitymacje szkolne oraz studenckie będą respektowane w Polsce na równi z dokumentami w aplikacji. w tej chwili korzysta z niej 9,5 miliona obywateli.
– Teraz nie we wszystkich sytuacjach możemy korzystać z dokumentów elektronicznych – wyjaśnia radca prawny Wojciech Stachowicz-Szczepanik. – Ze względu na obowiązujące przepisy prawa musimy pamiętać, iż w niektórych sytuacjach nie potwierdzimy tożsamości przy pomocy platformy mObywatel. Dowód osobisty lub paszport w formie tradycyjnej są wymagane między innymi w banku, na lotnisku, czy podczas wizyty u notariusza – dodaje.
Dokumenty cyfrowe stają się coraz bardziej popularne. Politechnika Świętokrzyska, jako pierwsza uczelnia wyższa w Polsce, korzystając z technologii blockchain wprowadziła cyfrową wersję dyplomu ukończenia studiów. Jak twierdzi dr Mirosław Płaza kierownik ICT & IoT cyberLAB, to przyszłość obiegu wszelkiego rodzaju dokumentów.
– Kopia cyfrowa dyplomu może zostać odtworzona w dowolnym miejscu na świecie i nie trzeba pamiętać o zabraniu dokumentu ze sobą. Jest alternatywą dla tradycyjnego dokumentu, a za klika lat tego typu rozwiązania będą powszechne na całym świecie – wyjaśnia.
Platforma mObywatel umożliwia korzystającym dostęp do ich danych bez konieczności gromadzenia dokumentów w innej formie. Możemy potwierdzić swoją tożsamość pokazując widok dokumentu w telefonie, a osoba sprawdzająca urzędnik czy policjant obejrzy go i zweryfikuje.
Kierowcy mogą korzystać z trzech ważnych funkcji mObywatela: cyfrowego prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego oraz licznika punktów karnych. Cyfrowe prawo jazdy jest odpowiednikiem jego plastikowej formy i możemy z niego skorzystać podczas kontroli drogowej, zakupu ubezpieczenia pojazdu, kolizji drogowej czy wypożyczenia samochodu – wystarczy pokazać ekran z widokiem prawa jazdy w aplikacji mObywatel. Znajdziemy tam także najważniejsze informacje o polisie OC swojego pojazdu: nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia OC i jego wariant.
Korzystający z legitymacji uczniowie czy studenci mogą także korzystać z elektronicznej formy tego dokumentu uzyskując do niego dostęp poprzez kod aktywujący otrzymany w sekretariacie szkoły. Cyfrowa wersja legitymacji jest dostępna dla uczniów, studentów tych szkół i uczelni, które podpisały odpowiednie porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji i korzystają z systemu usługi mLegitymacji.
Z eReceptą wykupimy leki bez podawania swojego numeru PESEL oraz zrealizujemy recepty swoich dzieci i osób, od których otrzymaliśmy pełnomocnictwo. Wystarczy, iż w aptece pokażemy ekran telefonu z kodem QR recepty lub podamy PESEL osoby, na którą lekarz wystawił receptę i cyfry pod kodem QR. jeżeli nie mamy kodu, utworzymy go automatycznie po akceptacji regulaminu w aplikacji mObywatel.
Na platformie dostępna jest również Karta Dużej Rodziny, dzięki której rodziny mogą korzystać z licznych zniżek i przywilejów. Można ją dodać pod warunkiem, iż mamy istotny dowód osobisty lub mLegitymację szkolną.
Już niebawem poprzez platformę mObywatel będzie można m.in. wypełniać formularze urzędowe, udzielać pełnomocnictwa, a także otrzymywać powiadomienia o kończącym się terminie ważności dowodu osobistego, zwroty podatku czy decyzję o przyjęciu dziecka do przedszkola.
Platforma będzie także zintegrowana z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej, Krajowym Rejestrem Sądowym, Rejestrem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Rejestrem Komorników i Notariuszy.
Aplikację mObywatel można pobrać na systemy Android z Google Play lub iOS z App Store. Aby zacząć z niej korzystać trzeba zalogować się przez profil zaufany. Więcej informacji: gov.pl/mobywatel.