Druga edycja PSTRO – Przeglądu Studenckich Teatralnych Realizacji Offowych

bogatyregion.pl 3 tygodni temu

26 października w Teatrze Miniatura odbędzie się przegląd teatru studenckiego. Będzie można zobaczyć 7 spektakli i wystawę. Wstęp wolny na podstawie bezpłatnych wejściówek, które będzie można odbierać w kasie Teatru Miniatura od 22 października 2024.

Pierwsza edycja przeglądu w 2023 roku została przyjęta z entuzjazmem, więc organizatorzy zdecydowali się na drugą. Przegląd jest okazją do pokazania artystycznych projektów przygotowanych przede wszystkim przez studentki i studentów Uniwersytetu Gdańskiego, choć w tym roku pojawi się również spektakl spoza Trójmiasta – Teatru bez Nazwy z Uniwersytetu w Białymstoku.

– Wymyśliliśmy PSTRO, bo zależy nam na wspieraniu środowiska amatorskich teatrów studenckich oraz tworzeniu przestrzeni do prezentacji i konfrontacji różnych przejawów studenckich aktywności teatralnych – opowiada Małgorzata Jarmułowicz, dziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego. – Różnorodność form oraz wielość podejmowanych tematów pokazuje, iż studenci chcą komentować otaczającą rzeczywistość i są w tym bardzo kreatywni. Nazwa projektu – PSTRO – ma tę wielobarwność podkreślać. Przegląd nawiązuje do tradycji teatrów studenckich, które w drugiej połowie XX wieku towarzyszyły przemianom społecznym i politycznym, wywierając realny wpływ na historię i tożsamość naszego regionu.

– Cieszymy się, iż inicjatywa jest kontynuowana i iż odbywa się w naszym teatrze, który ma dużą tradycję związaną z teatrami studenckimi. Podobnie jak w zeszłym roku nasi aktorzy poprowadzą warsztaty dla uczestników, a przegląd podsumuje omówienie spektakli, które może dostarczyć młodym artystom inspiracji i pomysłów na rozwinięcie twórczości – dodaje dyrektor Teatru Miniatura Michał Derlatka.

Będzie rzeczywiście różnorodnie. Grupa Teatralna blACKout pod opieką Piotra Biedronia zrealizowała spektakl inspirowany twórczością i życiem ikony literackiej PRL-u Marka Hłaski, studenci Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni sięgnęli po hiszpańską komedię Tirso de Moliny z XVII wieku, a Grupa Lustro wzięła na warsztat słynny dramat Jeana Paula Sartre’a „Przy drzwiach zamkniętych”. Absolwentki Zarządzania Instytucjami Artystycznymi UG Paulina Jakimowicz, Olga Rosłanowska, Natalia Pionke, Karolina Wolniak w spektaklu „Nie lubiem teatru.” komentują współczesny teatr z perspektywy tak zwanego człowieka z ulicy. Zobaczymy też dwa spektakle teatru tańca: Teatr Tańca Kiosk Ruchu w spektaklu „Jak się rzeczy mają?” inspiruje się książką „51 zabaw (z) rzeczami” Rogera-Pol Droita, zastanawiając się nad naszymi relacjami z otaczającymi nas przedmiotami, a Grupa Teatru Tańca Puzzle bada temat budowania własnego wizerunku, dopasowywania się do innych i autentyczności. Pierwszy raz na festiwalu pojawi się gość z Polski – Teatr bez Nazwy z Białegostoku w spektaklu „ΑΝАΓΚΗ: przeznaczenie” opowiada historię kapłana z katedry Notre Dame w Paryżu, który próbuje się rozprawić z Romami koczującymi na placu katedralnym.

Wstęp na wszystkie przedstawienia na podstawie bezpłatnych wejściówek do odbioru w kasie Teatru Miniatura. Spektaklom będzie towarzyszyła wystawa „Tusz farbą” Weroniki Janickiej, studentki kierunku Zarządzanie i komunikacja w sztukach scenicznych. Znajdzie się na niej dziesięć obrazów powstałych w wyniku akcji Inktober, wyzwania dla rysowników, którzy w październiku mają stworzyć 31 rysunków na zadane tematy. Weronika postanowiła zamiast rysunków namalować obrazy, na których w nietypowy sposób zinterpretowała wybrane tematy, nawiązując do popkulturowych skojarzeń, np. znanych seriali i filmóa)w jak „Gra o tron” czy „Piraci z Karaibów”, jak i spektakli, które ją wyjątkowo poruszyły.

Organizatorem przeglądu jest Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycznych Jantar we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim, Akademickim Centrum Kultury UG Alternator, Centrum Teatralnym UG im. prof. Jana Ciechowicza i Teatrem Miniatura. Partnerami są także Wydział Filologiczny UG, Fundacja Between.Pomiędzy, Fundacja Theatrum Gedanense, Teatr w Oknie i Centrum Filmowe UG im. Andrzeja Wajdy. Przegląd został objęty honorowym patronatem JM Rektora Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr. hab. Piotra Stepnowskiego i patronatem programu Edukacja do Kultury. Gdańsk oraz został dofinansowany ze środków Województwa Pomorskiego.

Wstęp wolny na podstawie bezpłatnych wejściówek do odbioru w kasie Teatru Miniatura, al. Grunwaldzka 16 w Gdańsku Wrzeszczu od 22 października 2024.

Agnieszka Kochanowska
Miejski Teatr Miniatura

Idź do oryginalnego materiału