Przygotowując pracę magisterską i licencjacką, zawsze należy zadbać o wszystkie szczegóły, ponieważ promotor będzie z pewnością zwracał na nie uwagę.
Mowa tu m.in. o marginesach, które powinny być wydrukowane w dwóch wersjach: jedno i dwustronnych. Dlaczego? Pierwsza kopia pracy dyplomowej trafi w ręce promotora, druga zostanie schowana do archiwum.
Szerokość marginesów po prawej stronie powinna wynieść 2,5 cm. Po lewej stronie należy doliczyć dodatkowy 1 cm, który potrzebny jest na wykonanie oprawy.
Oprawianie prac dyplomowych - co jest ważne?
Oprawa pracy dyplomowej także powinna zostać wykonana w dwóch formatach - twardym i miękkim.
Pierwsza wersja zostanie przedstawiona promotorowi, druga trafi bezpiecznie do archiwum. Twarda okładka wykonana z kolorowego kartonu lub z materiałów skóropodobnych. Całość potraktowana będzie metodą zaciskową.
W przypadku okładki miękkiej z przodu pracy dyplomowej znajdzie się folia, z tyłu zostanie umieszczony karton.
W przypadku okładek twardych istotny jest wybór adekwatnego koloru. Drukarnia Pracownia Opraw oferuje możliwość zamówienia okładek twardych w różnych kolorach. Począwszy od standardowych po te bardziej nietypowe, np. różowy, liliowy, jasnoniebieski. Każdy student musi mieć pewność, który kolor okładki będzie możliwy do zamówienia. Niektóre uczelnie mają co do tego ścisłe wytyczne, więc warto zdobyć odpowiednie informacje. o ile dziekanat nie przekaże takich informacji, będzie można bazować na dowolnym kolorze okładki, który zawsze będzie można dopasować do własnych potrzeb.
Jakie szczegóły są ważne?
Ważny jest nie tylko wybór okładki, ale także napis, który będzie się na niej znajdował. Powinien on zostać dopasowany kolorystycznie do okładki, aby mógł się wyróżniać. Studenci mają możliwość wyboru koloru napisu. Do dyspozycji jest złoty, srebrny, biały, holograficzny.
Tak samo ważne jak okładka i napis na wierzchu, istotny jest również papier. Pracę dyplomową można zamówić na papierze 80 g lub 100 g. Ten pierwszy wyróżnia się niską ceną, ale jest bardzo cienki. Drugi jest nieco droższy, ale jakość papieru jest zdecydowanie lepsza i można mieć pewność, iż pojedyncze kartki nie będą się tak łatwo drzeć.
Wycena pracy licencjackiej
Jedna z najbardziej interesujących kwestii, to cena związana z wydrukiem pracy licencjackiej. Każdy student ma możliwość skorzystania z kalkulatora, który umożliwia wykonanie wyceny całej pracy - łącznie z możliwością zamówienia kopii.
W kalkulatorze należy wpisać następujące dane: rodzaj druku, kolorystyka wydruku, ilość stron w egzemplarzu, rodzaj papieru, napis na okładce, kolor napisu, dodanie logotypu na okładce, termin realizacji i ewentualne dodatkowe kopie. Podsumowując te informacje, będzie można poznać finalny koszt związany z zamówieniem takiej pracy. Należy jednak pamiętać o tym, iż potrzebne będą dwie prace - jedna dla promotora w okładce twardej, druga w miękkiej okładce do archiwum. Na wszelki wypadek warto jeszcze zapytać w dziekanacie o to czy nie potrzeba będzie zamówić większej ilości kopii. Niektóre uczelnie wymagają tego od swoich studentów.
Zachęcamy do skorzystania z oferty drukarni PracowniaOpraw.pl, która zajmuje się drukowaniem i oprawą prac licencjackich oraz magisterskich.