Duża zmiana w szwedzkich rodzinach. Rząd wprowadził nowość. "Dziadkowie będą mogli zażądać opłaty"

gazeta.pl 3 dni temu
Zdjęcie: Shutterstock, autor: Maliutina Anna


Jak wygląda kwestia urlopów macierzyńskich i tacierzyńskich w innych krajach? Na przykład w Szwecji zdecydowano się na dużą nowość w tej kwestii. Co najciekawsze, jest ona skierowana do dziadków. A na czym konkretnie polega ta zmiana? Zobaczcie sami.
Chyba w każdym kraju na świecie tuż po porodzie kobieta ma prawo do urlopu macierzyńskiego. Niekiedy można jego część oddać ojcu dziecka, tzw. tacierzyńskie. A co z dziadkami, którzy niekiedy mają spory udział w opiece nad maluchami? W Szwecji zdecydowano się na nietuzinkowe rozwiązanie, pozwalające właśnie seniorom na taki urlop, i co za tym idzie, otrzymanie też zapłaty. A na jakich zasadach i od kiedy? Wyjaśniamy zawiłości finansowe.
REKLAMA


Zobacz wideo Jak czterodniowy tydzień pracy i urlop menstruacyjny wpływają na pracę? "Efektywność wzrasta"


Szwedzcy dziadkowie będą mogli iść na urlop rodzicielski. I to już od tego miesiąca
Jak podaje serwis New York Times.com, od poniedziałku, 1 lipca 2024 roku szwedzcy dziadkowie mogą skorzystać z części płatnego urlopu rodzicielskiego. A ściślej rzecz biorąc, pojawiła się możliwość przeniesienia do 90 dni owego płatnego urlopu w przypadku samotnego rodzica, a do 45 dni w przypadku małżeństw na innych opiekunów, w tym właśnie dziadków. Jest to o tyle nowatorskie rozwiązanie, iż na przykład w Stanach Zjednoczonych nie ma w ogóle zagwarantowanego płatnego urlopu macierzyńskiego czy ojcowskiego, a co dopiero czegoś takiego. Warto również wspomnieć, iż w Szwecji przepisy dotyczące urlopów rodzicielskich są bardzo rozbudowane i dają rodzicom w sumie 480 dni płatnego urlopu, który mogą podzielić między siebie. A przez pierwsze 30 dni życia szkraba mogą opiekować się nim wspólnie.


W Szwecji dziadkowie mogą skorzystać z urlopu rodzicielskiego. W Polsce jest tacierzyński
Szwedzcy dziadkowie (jak i inni bliscy członkowie rodziny) mogą skorzystać z części urlopu macierzyńskiego. A w Polsce? Tutaj jeszcze nie ma aż takiej elastyczności, ale jakiś czas temu wprowadzono urlop tacierzyński, czyli możliwość wykorzystania przez ojca części urlopu macierzyńskiego. Może to być od sześciu tygodni (przy jednym maluchu) do 23 tygodni (gdy jednorazowo na świat przyszło pięcioro lub więcej dzieci). Przy czym urlop macierzyński może być skrócony o osiem tygodni (a co za tym idzie, urlop tacierzyński wydłużony o sześć tygodni), gdy matka dziecka (za serwisem Livecareer.pl):


przebywa w szpitalu albo innym zakładzie leczniczym ze względu na stan zdrowia i nie może samodzielnie zająć się dzieckiem (dziećmi),
posiada orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji.


Trzeba też pamiętać, iż z urlopu tacierzyńskiego może skorzystać wyłącznie tata, który jest zatrudniony na umowę o pracę bądź opłaca dobrowolne składki na ubezpieczenie zdrowotne, np. prowadząc własną działalność gospodarczą czy pracując na umowie - zlecenie.
Idź do oryginalnego materiału