Dyktando, naturalnie! W Łubnianach sprawdzali znajomość ortografii i zasad pisowni

doxa.fm 4 tygodni temu
Fot. Radio Doxa

Mieszkańcy gminy Łubniany sprawdzali dziś (27.10) swoją wiedzę i umiejętności ortograficzne. W Łubniańskim Ośrodku Kultury zorganizowano dyktando. W konkursie wzięło udział 21 osób.

– Poprzez organizację dyktanda chcemy nie tylko nawiązać do języka polskiego, ale też do naszego regionu. Tekst dyktanda przygotowała Marta Wacławczyk, językoznawca z Uniwersytetu Opolskiego. Odnosi się do śląskości, tradycji, zawiera wstawki z dialektu – informuje Katarzyna Sobota, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Łubnianach.

– Na naszej ulicy mamy bardzo zżytą ze sobą społeczność. Na naszej grupie na komunikatorze ktoś rzucił hasło „idziemy na dyktando” i stąd pomysł wzięcia udziału. Później to się przerodziło w domu w dyskusje na temat pisowni – opowiada Rafał Miksa

– To dla nas duże wyzwanie i pewnego rodzaju forma sprawdzenia samego siebie, czy i ile pamiętamy z tego, czego uczyliśmy się w szkole – dodaje Julita Gromadzińska-Miksa.

– Jestem tu dla rozrywki i chęci sprawdzenia swojej pamięci. 54 lata temu zdałam maturę, więc język polski już troszkę jest za mną, a dobrze jest czasem rozum „przewietrzyć” – uważa Janina, mieszkanka Łubnian

– Udział w dyktandzie jest dla mnie nowym doświadczeniem. Nie przygotowywałam się do tego, uczestniczę „z marszu”. Obawy moje dotyczą jedynie gwary, bo ona jest różna w różnych częściach naszego regionu. Sama pochodzę z okolic Olesna i tam gwara śląska jest zupełnie inna niż tu – mówi Karolina, która na dyktando przyszła ze swoją córką Hanną.

– Bardzo lubię pisać dyktanda i dobrze mi to wychodzi – opowiada Hania.

– Mamy bardzo dobre oceny z dyktanda, dlatego postanowiliśmy wziąć udział. Chcemy też się sprawdzić – mówią Hubert z Dąbrówki Łubniańskiej i Kuba z Masowa.

Dziesięć osób wystartowało w kategorii dorośli i młodzież. Pozostała jedenastka to uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych do 16 roku życia. Najlepsi otrzymali nagrody.

Wydarzenie realizowano w ramach projektu „Pokaż język w ŁOKu”, dofinansowanego ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Katarzyna Sobota, uczestnicy

Autor: Anna Kurc

Idź do oryginalnego materiału