Dyskutowali o problemach rozwoju lokalnego i regionalnego

skafander.info 1 tydzień temu

O problemach i wyzwaniach przed jakimi stoją lub już niedługo będą musiały zmierzyć się władze samorządowe dyskutowali naukowcy, badacze i wykładowcy akademiccy oraz studenci podczas Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Problemy rozwoju regionalnego i lokalnego – aspekty społeczno-ekonomiczne i finansowe” zorganizowanej przez Instytut Finansów i Rachunkowości Akademii Zamojskiej.

Konferencję uroczyście otworzył rektor Akademii Zamojskiej dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. AZ. W inauguracji wydarzenia uczestniczyli również prorektor ds. kształcenia dr Ryszard Pankiewicz, dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych AZ dr Łukasz Potocki, dziekan Wydziału Techniczno-Informatycznego AZ dr inż. Paweł Prokop, dyrektor Instytutu Finansów i Rachunkowości AZ dr inż. Maria Kierepka.

Samorządy mają naprawdę dużo problemów. Sporo poruszanych tematów i zagadnień wiąże się z demografią. Jest ona bowiem istotnym czynnikiem rozwoju. Liczba ludności wpływa bowiem na dochody jednostek samorządu terytorialnego, szczególnie jeżeli chodzi o dochody własne oraz dochody z podatków. Ważnym problemem współcześnie jest ujemny przyrost naturalny, który też odbija się na gospodarce samorządów. Sporo miejsca zajmują również tematy rolnicze, ze względu na profil gospodarczy naszego regionu – wyliczała dr Magdalena Miszczuk z Instytutu Finansów i Rachunkowości AZ, przewodnicząca komitetu organizacyjnego konferencji.

Celem konferencji była wymiana poglądów i wniosków z badań na temat problemów, uwarunkowań, czynników i barier rozwoju lokalnego i regionalnego, w środowisku naukowym oraz praktyków (przedsiębiorców, samorządowców). W obradach i dyskusjach udział wzięli m.in. przedstawiciele Szkoły Głównej Handlowej, Politechniki Gdańskiej, Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, UMCS i KUL, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Łuckiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego w Łucku, Narodowego Uniwersytetu Przyrodniczego we Lwowie, Uniwersytetu Witolda Magnusa z Litwy, a także badacze i wykładowcy akademiccy zajmujący się tematyką różnych sfer działania władzy samorządowej, jak np. zarządzanie kryzysowe albo sprawy społeczno-ekonomiczne.

Wśród poruszanych tematów pojawiły się m.in.: aspekty społeczne, gospodarcze i finansowe zróżnicowania rozwoju samorządów, społeczno-ekonomiczne konsekwencje zmian w finansach jednostek samorządu terytorialnego, polskie i ukraińskie doświadczenia w budowaniu samorządności lokalnej i regionalnej, czy budowanie odporności lokalnej i regionalnej na szoki jak np. kryzys gospodarczy, pandemia, albo wojna na Ukrainie.

Konferencja pt. „Problemy rozwoju regionalnego i lokalnego – aspekty społeczno-ekonomiczne i finansowe” została zorganizowana przez Instytut Finansów i Rachunkowości Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych Akademii Zamojskiej. Odbyła się ona 13 grudnia 2024 r. w formule hybrydowej.

Idź do oryginalnego materiału