Dysleksja na maturze 2025. Jak wygląda matura dyslektyka

news.5v.pl 20 godzin temu

Szczegółowe regulacje dotyczące dysleksji na maturze 2025 opisane są w Komunikacie CEK w sprawie szczegółowych sposobów dostosowania warunków i form przeprowadzenia egzaminu maturalnego w roku szkolny 2024/25.

Aby skorzystać z uprawnień przewidzianych dla zdających ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się — chodzi o osoby z dysleksją, dysgrafią, dysortografią i dyskalkulią — do deklaracji maturalnej należy dołożyć opinie poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Termin złożenia deklaracji do matury 2025 minął 7 lutego br., jednak — w sytuacjach losowych — dokument może zostać przedłożony w terminie późniejszym, niezwłocznie po jego otrzymaniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dysleksja na maturze 2025

Najpowszechniejszym sposobem dostosowania egzaminu dla dyslektyka jest zastosowanie szczegółowych zasad oceniania rozwiązań zadań otwartych, uwzględniających specyficzne trudności w uczeniu się. Oznacza to przede wszystkim to, iż na ocenę egzaminu nie wpływają ewentualne nieprawidłowe zapisy słów czy błędy ortograficzne i interpunkcyjne zdającego.

Dyslektycy nie są za to uprawnieni do przedłużonego czasu egzaminu, a zadania, które muszą rozwiązać, są takie same, jak dla zdających, u których nie stwierdzono trudności w nauce.

W przypadku szczególnie głębokiego zaburzenia grafii, które uniemożliwia odczytanie i dokonanie prawidłowej oceny odpowiedzi na egzaminie oraz gdy w toku edukacji zdający został wdrożony do takiej formy pracy, możliwe jest, iż dyslektyk może pisać swój egzamin na komputerze.

Dostosowanie egzaminu dyslektyka dotyczy jedynie egzaminów pisemnych z języka polskiego, języka obcego nowożytnego, języka mniejszości narodowej, języka regionalnego oraz matematyki, ale nie obowiązują dla przedmiotów dodatkowych.

Idź do oryginalnego materiału