Dziadkowie pozwalają mu na wszystko? 5 sposobów na wyznaczenie im granic bez awantur

mamadu.pl 1 rok temu
Wakacje z dziadkami mogą być dla twoich dzieci niesamowitą przygodą. Szczególnie dlatego, iż twoi rodzice nie stosują tych samych zasad wychowawczych wobec wnuków, które ty pamiętasz z dzieciństwa. Jednak warto przed wyjazdem ustalić reguły, które sprawią, iż dziecko będzie funkcjonowało w systemie, który zna i nikt nie przekroczy jego (i twoich) granic. Tu znajdziesz 5 rad, jak rozmawiać z dziadkami bez wprowadzania napięć.


Twoi rodzice mają świetny kontakt z wnukami, wychowali cię na porządnego człowieka, ale wysyłając je na wakacje ze swoimi dziećmi, zastanawiasz się, jakie ustalone przez ciebie zasady złamią i czy maluchy będą czuły się z nimi komfortowo. To normalne. Jednak nie możesz pozwolić na to, aby dzieci funkcjonowały w dwóch oddzielnych systemach wychowania. Dlatego dowiedz się, jak mądrze wyznaczyć dziadkom granice bez wprowadzania zamieszania.

1. Wiedz, czego chcesz


I wcale nie chodzi o to, iż życzysz sobie, aby twoje dzieci zawsze zasypiały o godz. 20.00. Dobrze wiesz, iż ten projekt nie zawsze się udaje, choćby gdy ty sprawujesz opiekę nad dziećmi w domu.

Zadaj sobie pytania: Co jest dla mnie ważne? Jakie wartości chcę zaszczepić moim dzieciom? Jak wyobrażam sobie funkcjonowanie moich dzieci w świecie? Czy dziadkowie są w stanie zapewnić dzieciom opiekę zgodną z tym, czego sam bym dla nich pragnął? I powiedz im o tym.

2. Dogadaj się z partnerem


Tym bardziej, jeżeli zauważyłaś, iż partner początkowo zgadza się na wszystkie twoje postulaty, ale w kontakcie z własną matką przytakuje jej rozwiązaniom. jeżeli chcecie, aby dziadkowie wychowywali dzieci "po waszemu" musicie trzymać silny front razem, niezdecydowanie partnera lub jego podległość wobec własnych rodziców, postawi cię w świetle matki, która "wymyśla".

3. Nie przymilaj się dziadkom


Często rodzice tak bardzo chcą odpocząć do dzieci i nalegają na ich kontakt z dziadkami, iż zgadzają się na przekroczenie granic wychowania, które sami ustalili. To jednak tylko buduje w dziadkach fałszywe przeświadczenie, iż mogą stosować zupełnie inne metody wychowawcze i nie spotkają się ze sprzeciwem. Niestety bywa, iż rodzice odbierają od dziadków rozregulowane i zmęczone zmianami dziecko.

4. Mów otwarcie


Dziadkowie niczego nie domyślą się sami, choćby jeżeli obserwowali twoje metody wychowania od chwili narodzin wnuka. jeżeli nie wyznaczysz jasno zasad postępowania, zakazów i ustaleń, nie będą ich przestrzegać. Na początku relacji z dzieckiem może być im trudno się dostosowywać i prawdopodobnie pojawi się bunt, ale im więcej kontaktów, tym szybciej przejmą twoje spojrzenie na rodzicielstwo.

Jeśli widzisz, iż dziadkowie jawnie przekroczyli granicę, np. karmiąc dziecko słodyczami, których zabroniłaś podawać, nie trzymaj tego w sobie. Powiedz otwarcie, iż wiesz, iż to zrobili, jest ci przykro, ponieważ nie uszanowali twojego zdania i wyrażasz nadzieję, iż taka sytuacja się nie powtórzy.

5. Powiedz im coś miłego


A jednak przy wszystkich wpadkach dziadków, ich innym spojrzeniu na dzieci oraz świadomym drażnieniu rodziców, czasem warto podziękować im za opiekę (nad tobą i wnukami) oraz docenić, iż pomimo późnego wieku, zmęczenia i niełatwych ustaleń, chcą i doświadczają kontaktu z twoim dzieckiem.

Bardzo ważnym czynnikiem w rozmowie z dziadkami nie jest podkreślenie, iż jako rodzic zrobisz wszystko inaczej albo twoje rodzicielstwo opiera się na innych zasadach, ale przyznanie rodzicom, iż wychowali dorosłego, odpowiedzialnego i fajnego rodzica i zamiast torpedować twoją drogę, powinni ci zaufać i wierzyć, iż również chcesz dla swojego dziecka jak najlepiej.

Podkreślenie, iż świat ruszył do przodu, a ich rekomendacje mogą być już nieaktualnie, nie powinno być atakiem na "przestarzałe metody", ale wyjaśnieniem i dyskusją na temat nowych sposobów wychowywania dzieci. I nie wynika to tylko z twoich doświadczeń, ale także środowiska, w którym żyją dzieci, a ich rzeczywistość jest zupełnie inna niż twoja czy dziadków.

Idź do oryginalnego materiału