Taki cel przyświeca mentorom edukacji kulturalnej. Do Muzeum Śląska Opolskiego przybyli nauczyciele i działacze kultury, którym bliska jest idea Opolskiej Sieci Mentorów. Właśnie tam przez dwa dni realizowane są szkolenia i warsztaty, ale przede wszystkim – jest to spotkanie ludzi, którym relacja i wspólne działania edukacyjno-kulturowe są bliskie.
– W trakcie tych zajęć uczestnicy dobierają się parami i przez 60 sekund mają prowadzić swobodną dyskusję na narzucony im temat – opowiada Edyta Gawlak z Fundacji Warsztat Innowacji Społecznych. – Po to, żeby mogli poznać siebie i nauczyć się aktywnie słuchać. Będzie jeszcze sporo o empatii i o słuchaniu właśnie.
– Ta metoda Desing thinking, inspirowana pracą w biznesie, niesamowicie sprawdza się też w kulturze – dodaje zastępca dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego Joanna Ojdana. – Ponieważ właśnie uwzględnia potrzeby i możliwości odbiorcy, jest to ogromna odpowiedzialność ludzi, którzy w instytucjach kultury pracują. I my właśnie chcemy znaleźć i wypromować te osoby, które będą tworzyły Opolską Sieć Mentorów. I spotykamy się nie tylko po to, by wzmacniać swoje kompetencje, ale chcemy też wzmacniać nasze społeczności lokalne.
Spotkanie opolskich mentorów odbywa się 13 i 14 lipca. Oprócz ćwiczeń w idei Desing thinking, które poprowadzili Edyta Gawlak i Łukasz Maźnica, w programie także aktywne warsztaty dla kadr kultury i edukacji prowadzone przez Annę Rudnicką, a także ćwiczenia ze skutecznej komunikacji – tym przewodniczyć będzie edukatorka Agnieszka Zientarska.
Spotkanie Opolskiej Sieć Mentorów odbywa się w tutejszym muzeum po raz pierwszy, ale cały projekt potrwa dwa lata, w styczniu przewidziane są kolejne warsztaty, już dla innych grup odbiorców. Formularz chęci udziału w wydarzeniu dostępny jest w formie online, można znaleźć go na stronie jednostki.
Projekt finansowany jest z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Samorządu Województwa Opolskiego. Spośród wszystkich wypracowanych w toku szkoleń projektów, 10 zostanie sfinansowane i zrealizowane przez Muzeum Śląska Opolskiego.
Joanna Ojdana, Agnieszka Zientarska:
Szersza relacja:
Autor: Anna Dziaczuk