Działanie z samymi 8 zbyt trudne dla dorosłych? 5-klasiści podają odpowiedź w 10 sekund

mamadu.pl 10 miesięcy temu
Zdjęcie: Dla 12-latków to działanie to łatwizna. mat. własne


Tego typu zadania mają za zadanie sprawdzić, czy uczniowie już opanowali przerabiany ostatnio materiał. W tym przypadku będzie to umiejętność wykonywania obliczeń we adekwatnej kolejności. Warto jednak wiedzieć, iż tego typu działania to także świetny trening dla dorosłych. Podejmiesz wyzwanie?


Widząc zadanie matematyczne, większość dorosłych dostrzega zagadnienie, którym powinny zająć się dzieci. I niby się zgadza, bo w końcu to one mają matematykę do zaliczenia. Warto jednak wiedzieć, iż choć maturę masz już dawno za sobą, to czasem także powinieneś zmierzyć się z takim wyzwaniem.

Banał z podstawówki?


Na pierwszy rzut oka to działanie wygląda na bardzo proste. Tak też jest! To zadanie z poziomu 5 klasy i większość 12-latków sobie z nim poradzi. Dla dorosłego, który skończył podstawówkę już jakiś czas temu, może ono jednak stanowić spore wyzwanie. Jak to możliwe?

Matematyka wymaga regularnego powtarzania i utrwalania wiadomości. Nie wystarczy nauczyć się czegoś raz, by to zapamiętać. Dlatego, by być biegłym w tego typu zagadnieniach, należy ćwiczyć swoje umiejętności, tymczasem wielu dorosłych przestało to robić lata temu.

To poważny błąd


Choć mogłoby się wydawać, iż już do niczego nie są ci potrzebne ani równania z niewiadomą, ani długie działania, to jednak jesteś w błędzie. Podejmując się wszelkiej maści internetowych wyzwań i zagadek, które często publikowane są w mediach społecznościowych, możesz skutecznie rozruszać (nieco rozleniwione) szare komórki. Gotowy na wyzwanie?

8×8−(8+8)÷8+8=?


Proste działanie z 5 klasy


To działanie nie jest trudne, ale trzeba sobie najpierw przypomnieć, iż w matematyce obowiązują zasady, które dokładnie określają, które działania mają być wykonane jako pierwsze. To tzw. kolejność wykonywania działań. Oto najważniejsze zasady:

Najpierw wykonaj działania w nawiasach.

Następnie wykonaj potęgowanie.

Następnie wykonaj mnożenie i dzielenie (od lewej do prawej).

Na koniec wykonaj dodawanie i odejmowanie (od lewej do prawej).


Wykonując poszczególne działania zgodnie z powyższymi zasadami, już nie popełnisz błędu:


8×8−(8+8)÷8+8=?


64−16÷8+8=?


64−2+8=70


Idź do oryginalnego materiału