Islandzka szkoła nieco różni się od polskiej, chociaż jest kilka podobnych elementów, jak na przykład fakt, iż edukacja (przynajmniej na początku drogi) jest bezpłatna. Są też typowe lekcje, jak język ojczysty, kilka języków obcych do wyboru, jest też matematyka, fizyka, czy chemia. Jednak obok czysto teoretycznych zajęć w Islandii stawia się też na praktykę. Tam każdy musi sobie umieć sam poradzić w trudnych warunkach klimatycznych, stąd nauka pływania czy przygotowywania posiłków.
REKLAMA
Zobacz wideo Niemal straciła słuch. "Mój partner mi nie wierzył". Sarsa w "Ja wysiadam"
Czego uczą się dzieci na Islandii?
Na Tik Toku, został opublikowany film opowiadający o tym, jak wygląda typowa islandzka szkoła. Nagranie stało się viralem, chętnie komentowanym i udostępnianym w sieci. Nic dziwnego, bo został on przygotowany w interesujący i przystępny sposób. Zwraca uwagę na to, iż na Islandii dużą rolę odgrywa praktyka. "Dzieci uczą się praktycznych umiejętności" - dowiadujemy się z filmu.
Oczywiście uczniowie mają tam zajęcia z matematyki, języków obcych, przerabiają zadane lektury, jednak równie ważne są tam lekcje rękodzieła (np. robienie na drutach) czy też gotowania - tak, by móc samemu zatroszczyć się o siebie i umieć poradzić w każdych warunkach.
Dzieci i młodzież również mają zajęcia z pływania. "Nauka pływania stała się obowiązkowa we wszystkich islandzkich szkołach w 1943 r. Faktem jest, iż teraz na wyspie, już sześcioletnie dzieci powinny umieć pływać. Kultura pływania w Islandii jest bardzo dobrze rozwinięta i ciężko poznać Islandczyka, który nie chodziłby na basen. Pływanie, a adekwatnie pobyt na pływalniach jest najpopularniejszą formą wypoczynku. Islandczycy lubią kąpiele w odkrytych basenach, niezależnie od pory roku" - czytamy na portalu pftravel.com.
Co jeszcze jest warte uwagi? Fakt, iż dzieci wraz z nauczycielami wychodzą w teren, by zdobytą wiedzę móc przełożyć na praktykę. Na własne oczy mogą sprawdzić, jak wydobywa się energię z wnętrza ziemi, by ta ogrzała domy i sprawiła, iż woda w basenie (także tym na zewnątrz) będzie przyjemnie ciepła. Uczniowie mają organizowane również wyjścia - te dalsze i bliższe, by poznać nie tylko historię, ale i świat, który ich otacza. Biorą udział w całodziennych wędrówkach i podziwiają miejscową faunę i florę.
Na zajęcia bez butów
Co jeszcze wyróżnia islandzką szkołę? Np. to, iż po przyjściu do budynku, dzieci korzystają z szatni, gdzie zostawiają okrycia wierzchnie, ale też i buty. Sale i korytarze są czyste, wyłożone miękkimi dywanami, bo maluchy i starszaki chodzą w skarpetach. W islandzkich szkołach są też zajęcia z gotowania, sadzenia roślin czy dbania o warzywnik. Każde dziecko otrzymuje jeden ciepły posiłek - to ważne głównie z uwagi na klimat panujący na Islandii.
Nauczyciele na Islandii kładą również duży nacisk na zajęcia dla dzieci, które dbają o ich kreatywność. Jest śpiew, taniec i nauka gry na różnych instrumentach. Nie ma sztywnych norm i zasad, jest rozwijanie pasji i zarażanie nowym hobby.