Święta to czas, kiedy na stołach goszczą różnego rodzaju ryby. Jedzą je też dzieci. Nikt nie ma wątpliwości, iż są zdrowe, jednak myśl o znajdujących się w nich ościach paraliżuje wielu rodziców. Sama przyznaję, iż boję się dawać ryby, w których jest dużo ości dzieciom. W głowie już mam wizję tego, jak wbija się w gardło dziecka. Wiem, iż wielu moich znajomych ma podobne obawy.
REKLAMA
Moja córka ma osiem lat i jak daję jej rybę, to rozgrzebuję ją na małe kawałki, dokładnie oglądam z każdej strony. Bardzo boję się ości, moja mama kiedyś się nią zadławiła i wylądowała na SOR-ze, do dziś niechętnie je ryby i widać, iż dokładnie je ogląda
- mówi Julia, mama ośmioletniej Klary. - Zawsze się z mężem śmiejemy i żartujemy, iż kiedyś, ktoś pewnie wymyśli ryby bez ości, dla takich spanikowanych rodziców jak my - dodaje rozbawiona.
Zobacz wideo Ratowniczka zdradza, jakie są najczęstsze sytuacje zagrażające życiu i zdrowiu dziecka
Co robić, gdy w gardle stanie ość? Lekarz radzi: nie panikować
Lekarze przyznają, iż w okresie świątecznym przybywa pacjentów, którzy zgłaszają się z ością wbitą w gardło. Wbrew pozorom jest to nie tylko bolesne, ale także może się okazać bardzo niebezpieczne dla zdrowia, dlatego trzeba działać gwałtownie i rozważnie.
Co najczęściej usuwany jako ciała obce? Dominują ości, szczególnie w okresie wigilijnym. [...] Dlaczego ciała obce są tak niebezpieczne, zwłaszcza te ostre? Dlatego, iż mogą spowodować perforację, czyli przedziurawieni przełyku. Mogą zatkać drogi oddechowe, powodując do duszności, a choćby uduszenia. Powodują stan zapalny, a co za tym idzie - infekcje
- mówi na swoim Instagramie dr hab.n.med. Mirosław Szczepański, który prowadzi profil @laryngologiapoprostu. Lekarz zaleca, by w podejrzeniu utkwienia ciała obcego w gardle przede wszystkim nie panikować. jeżeli ość nie jest w jamie ustnej, zaleca wizytę u lekarza, który fachowo i gwałtownie ją usunie.
Istnieje powszechna opinia, iż ość należy zagryźć chlebem, ponieważ "wtedy pójdzie". Nic bardziej mylnego, eksperci cały czas podkreślają, iż takie działanie może przynieść więcej szkody niż pożytku. - Wbrew obiegowej opinii, nie powinno się jeść suchego chleba! To może spowodować wbicie się głębiej i utrudni późniejsze usunięcie. - czytamy w artykule opublikowanym na stronie alaantkoweblw.pl, przygotowanym we współpracy z lekarzem laryngologiem Dawidem Matyniakiem.
Fot. AGNIESZKA SADOWSKA/ Agencja Wyborcza.pl
choćby odruch połykania może sprawić, iż ość wbije się głębiej. Dlatego przed usunięciem jej, należy unikać picia, jedzenia i przełykania. Co więc robić? Można spróbować usunąć ją długą pęsetą, jeżeli nie jest wbita głęboko i nie jest zbyt daleko. Najlepiej jednak udać się jak najszybciej do lekarza, który usunie ość dzięki specjalnych kleszczyków lub endoskopu.