Dzień Babci i Dziadka: Świętujmy Razem! Wielki Koncert TVS

tvs.pl 1 tydzień temu

Dzień Babci i Dzień Dziadka są świętami obchodzonymi na całym świecie, jednak w różnych krajach przyjmują one nieco inną formę i daty. W Polsce tradycja tych świąt narodziła się w latach 60. XX wieku i od tamtej pory zyskała na popularności, stając się wyjątkową okazją do wyrażania szacunku i wdzięczności dziadkom.

Historia Dnia Babci i Dnia Dziadka w Polsce

Pomysł ustanowienia Dnia Babci pojawił się w Polsce w 1964 roku za sprawą tygodnika „Kobieta i Życie”, który zainspirowała aktorka Mieczysława Ćwiklińska, występując w roli babci w sztuce „Drzewa umierają stojąc”. Już rok później, święto to zaczęto popularyzować dzięki działaniom „Expressu Poznańskiego” i Kazimierza Fliegera. Ostatecznie, w 1966 roku „Express Wieczorny” ogłosił 21 stycznia „dniem babci”. Tradycja obchodzenia Dnia Dziadka rozwinęła się nieco później, wprowadzając również specjalny dzień dla dziadków.


Zapraszamy na wyjątkowy koncert z okazji Dnia Babci i Dziadka!

Telewizja TVS organizuje koncert z okazji Dnia Babci i Dziadka, który odbędzie się 25 stycznia 2025 roku o godzinie 16:00 w Chorzowskim Centrum Kultury! Na scenie wystąpią wyjątkowi artyści:
Damian Holecki,
Jacek Silski,
Izabela Fojcik,
Michalina Starosta,
Tomasz Calicki
Proskauer Echo
Bilety są dostępne w kasie ChCK oraz online na kupbilecik.pl w cenie 85 zł za balkon i 95 zł za parter. Wydarzenie będzie rejestrowane telewizyjnie.

Sprawcie swoim Dziadkom niezapomniany prezent w postaci wyjątkowych wspomnień!


Inne kraje i ich święta dla dziadków

Francja obchodzi święto babć w pierwszą niedzielę marca. Powstało ono jako rozwinięcie popularnej marki kawy „Café Grand’Mère”. Tradycja ta obejmuje spotkania przy kawie, konkursy na najpiękniejsze laurki oraz parady na cześć babć, organizowane przez stowarzyszenie „Fęte des grand-mères”.
Rosja ustanowiła swoje święto poświęcone dziadkom w 2009 roku, jednak nie przypisano mu stałej daty. Święto nosi nazwę „Dzień babci i dziadka”, choć potocznie znane jest także jako Rosyjski Dzień Babci.
Ameryka Północna obchodzi Narodowy Dzień Dziadków (National Grandparents Day) w USA i Kanadzie, co jest odpowiednikiem polskich dni dziadków. Święto to zostało zatwierdzone w USA przez Kongres w 1978 roku i przypada na pierwszą niedzielę po Labour Day, obchodzonym w pierwszy poniedziałek września. Symbolem święta jest niezapominajka, a jego oficjalnym hymnem jest „A Song for Grandma and Grandpa”.

Wielka Brytania świętuje Dzień Dziadków w pierwszą niedzielę października, organizując spotkania z dziadkami w szkołach i przygotowując laurki.
Włochy obchodzą Dzień Babci i Dziadka 2 października, co nawiązuje do katolickiego święta Aniołów Stróżów, symbolizując opiekuńczą rolę dziadków.
Brazylia i Meksyk wybrały dla tego święta daty letnie: odpowiednio 26 lipca i 28 sierpnia. Obchody są podobne do polskich – dziadkowie otrzymują kartki, a w szkołach realizowane są uroczystości.

Szacunek wobec starszych w Japonii

W Japonii, choć nie ma święta dedykowanego babciom i dziadkom, szacunek wobec starszych jest integralną częścią kultury. Od 1966 roku Japończycy obchodzą 15 września Dzień Szacunku dla Wieku, aby uhonorować mądrość i życiowe doświadczenie osób starszych.


Nie przegapcie tej wyjątkowej okazji!

Zapraszamy 25 stycznia 2025 roku do Chorzowskiego Centrum Kultury, aby uczcić Dzień Babci i Dziadka razem z Telewizją TVS!

Idź do oryginalnego materiału