Dzień nauczyciela - wolne. Czy 14 października szkoły będą zamknięte?

gazeta.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Wyborcza.pl


W dniu 14 października każdego roku obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej, potocznie zwany Dniem Nauczyciela. W tym roku wypada on w poniedziałek, zatem czy to oznacza długi weekend dla uczniów bez zajęć szkolnych? Czy przedszkola i szkoły mogą być zamknięte? A jeżeli tak, to co z opieką nad dziećmi, szczególnie tymi najmłodszymi? Wyjaśniamy.
Dzień Nauczyciela oficjalnie nazywany Dniem Edukacji Narodowej to święto wszystkich pracowników oświaty. Obchodzony jest 14 października i tym roku wypada w poniedziałek. Art. 74 Karty Nauczyciela stanowi, iż jest on wolny od zajęć lekcyjnych, ale tu warto dodać, iż nie jest on dniem wolnym od pracy. Co to jednak oznacza w praktyce? Czy uczniowie będą mogli cieszyć się z przedłużonego weekendu, a może tylko pojawią się w szkole na specjalnych uroczystościach i akademiach, by potem mieć wolne?


REKLAMA


Zobacz wideo Czy polska szkoła jest do niczego? [SONDA]


Dzień Nauczyciela w szkole – co z wolnym od zajęć?
Zgodnie z art. 74 ustawy z dnia 26.01.1982 r. – Karta Nauczyciela – 14 października każdego roku obchodzony jest Dzień Nauczyciela. Jest to święto wszystkich pracowników oświaty i dzień wolny od zajęć lekcyjnych, ale nie dzień wolny od pracy dla pracowników oświaty. Zatem tego dnia nie są prowadzone żadne lekcje, ale to nie oznacza, iż nauczyciele mają wolne, bo oprócz pracy dydaktycznej są również odpowiedzialni za zapewnienie opieki swoim uczniom.
Zgodnie z art. 42 ust. 2 Karty Nauczyciela – poza zajęciami dydaktycznymi, w ramach czasu pracy oraz ustalonego wynagrodzenia, nauczyciel obowiązany jest jednak również realizować m.in.:


zajęcia wychowawcze i opiekuńcze z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz,
inne zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów.


Oznacza to, iż choć nauczyciele w dniu tym nie prowadzą tradycyjnych lekcji, muszą być obecni w szkołach. W tym dniu zwykle realizowane są apele i im podobne uroczystości, związane z obchodami Dnia Edukacji Narodowej i zajęcia z wychowawcą klasy. Zatem choćby jeżeli zajęć w tym dniu nie będzie, szkoła musi zapewnić opiekę dla dzieci.


Wolne dla uczniów w ramach tzw. dni dyrektorskich
Niektóre szkoły ogłosiły już, iż 14 października, czyli w Dniu Nauczyciela, uczniowie mają wolne od zajęć. Dyrektorzy poszczególnych placówek mogą bowiem wyznaczać dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktycznych. W przypadku podstawówek mają do rozdysponowania maksymalnie 8 dni, a w licach ogólnokształcących i technikach jest to 10 dni. W szkołach branżowych I i II stopnia oraz policealnych, a także placówkach kształcenia praktycznego jest to 6 dni.


Pamiętajmy jednak, iż żadna placówka nie ma jednak obowiązku przyznawania w tym dniu wolnego, a jest to sprawa indywidualna każdej z nich. Jednak najważniejszą kwestią jest fakt, iż chociaż zajęć nie ma, dyrektor musi w tym dniu zapewnić opiekę dla tych uczniów, którzy np. z uwagi na pracę rodziców, nie mogą zostać w domu. Zgodnie z par. 6 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11.08.2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego – w dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych – szkoła ma obowiązek zorganizowania zajęć wychowawczo-opiekuńczych i ponadto – ma obowiązek poinformować rodziców o możliwości udziału uczniów w takich zajęciach.
Idź do oryginalnego materiału