Dzień Patrona-obchody 230 rocznicy Insurekcji Kościuszkowskiej

pspstrzelcewielkie.pl 8 miesięcy temu

25 marca w Publicznej Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki obchodzony był Dzień Patrona, który zbiega się z oficjalną datą rozpoczęcia Powstania Kościuszkowskiego, uznawaną za 24 marca 1794 r. To właśnie wtedy, przed 230 laty Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej, Tadeusz Kościuszko, złożył w Rynku Głównym w Krakowie uroczystą przysięgę, ogłaszając tym samym akt powstania narodowego, znanego w historii jako Insurekcja Kościuszkowska. Była to ostatnia próba ratowania Rzeczpospolitej.

Do upamiętnienia tego wyjątkowego dnia cała społeczność szkolna przygotowywała się bardzo starannie. W klasach starszych na lekcjach wychowawczych i historii przypomniana została postać i niezwykłe życie Tadeusza Kościuszki.

Uczniowie klas młodszych oglądali prezentacje i filmy o Wielkim Polaku. Na podstawie zdobytych wiadomości odpowiadali na pytania w quizach, wykonywali prace plastyczne oraz lepili z plasteliny Kopiec Kościuszki.

Uczniowie z klas V-VIII przystąpili do klasowego etapu konkursu wiedzy o życiu i działalności Tadeusza Kościuszki, który wyłonił trzyosobowe drużyny rywalizujące ze sobą w finale, który miał miejsce 25 marca na sali gimnastycznej, gdzie zgromadziła się cała społeczność szkolna.

Uroczysty apel poświęcony Patronowi Szkoły rozpoczął się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu państwowego.

Następnie uczniowie z różnych klas przygotowali inscenizację Insurekcji Kościuszkowskiej. Wspaniałą recytacja wierszy, piękne stroje oraz pieśni patriotyczne uświetniły część artystyczną. Ostatnim punktem uroczystości była rozgrywka drużyn z klasy V – VIII w konkursie wiedzy o życiu i działalności Tadeusza Kościuszki.

Uczestnicy konkursu wykazali się bardzo dużą wiedzą o życiu i działalności Patrona Szkoły. W rywalizacji zwyciężyła klasa VI, drugie miejsce zdobyły klasy V i VII, zaś na trzecim miejscu znalazła się klasa VIII.

Uroczystość została przygotowana przez Panie Krystynę Zydroń, Magdalenę Pudło i Małgorzatę Książek.

Idź do oryginalnego materiału