Dzień Życzliwości w Osace – Polska zamyka prezydencję w Radzie UE z mocnym głosem i owacją na stojąco

wroclawskiportal.pl 1 tydzień temu

Arena Matsuri w Osace rozbrzmiała europejskimi dźwiękami, a tysiące uczestników na stojąco oklaskiwały artystów z Polski. Tak zakończył się wyjątkowy Dzień Życzliwości w Pawilonie Polski na Expo 2025 Osaka, Kansai – wydarzenie symboliczne, bo wieńczące półroczną prezydencję Polski w Radzie Unii Europejskiej.

Polska scena na Expo – muzyka, która połączyła pokolenia

Centralnym punktem polskiego świętowania był koncert „Symbiosis Symphony” – autorski projekt Łukasza L.U.C. Rostkowskiego, który połączył klasykę, elektronikę i folk w futurystyczną, multimedialną podróż przez historię Europy.

Na scenie Arena Matsuri wystąpili Rebel Babel Orchestra, Amabile Philharmonic Orchestra i Catz’n Dogz, a za wizualną stronę odpowiadało uznane studio Breakthru Films. Od pradawnych bębnów, przez średniowieczne chorały, aż po techno rodem z Berlina – publiczność zobaczyła Europę w nowej, zaskakującej odsłonie.

Publiczność nie kryła emocji – Arena Matsuri wypełniła się kilkutysięcznym tłumem, który nagrodził artystów długimi owacjami na stojąco. – Entuzjastyczne opinie uśmiechniętych, japońskich słuchaczy, którzy wychodząc z koncertu, dziękowali za magiczny spektakl – to obrazy, które zapisały się w historii Expo 2025 Osaka, Kansai.

Konferencja o tym, co najważniejsze – dobrostan dzieci i młodzieży

Dzień Życzliwości to nie tylko widowisko muzyczne. Kluczowym elementem programu była konferencja poświęcona zdrowiu psychicznemu najmłodszych. Poruszające słowa padły z ust Magdaleny Skarżyńskiej, wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH):

– Musimy przestać zrzucać winę na innych i przyjrzeć się nam, dorosłym, bo to my zawodzimy na wielu polach: w domu, w opiece medycznej i w szkole. Zajęci pogonią za karierą, pieniędzmi, zaspokajaniem oczekiwań naszych szefów, nie zauważamy, jak wiele z życia naszych dzieci nam umyka. Jak wielu znaków nie dostrzegamy albo nie chcemy dostrzegać. Musimy zacząć słuchać, widzieć i reagować.

Gościem specjalnym konferencji był Jerzy Owsiak, twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy:

– W ciągu 33 lat działalności Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zakupiliśmy 78 500 urządzeń medycznych, przeznaczając na to prawie 700 milionów dolarów, co pozwoliło wyposażyć setki szpitali i placówek medycznych w Polsce. Udało się to tylko dzięki dobroci innych ludzi oraz polskiej zaradności.

Symboliczne zamknięcie polskiej prezydencji

Po konferencji, przed Pawilonem Polski, odbyła się uroczysta ceremonia zamknięcia prezydencji Polski w Radzie UE. Zespół Narodowego Forum Muzyki zagrał „Odę do radości”, a wśród przemawiających znalazła się wicemarszałek Sejmu RP, Dorota Niedziela.

Symboliczna przysięga „To jest mój kawałek ziemi” – dobrze znana z Poland Rock Festival – połączyła tłum. Finałowy układ taneczny przygotowany przez polskich studentów – członków zespołu obsługującego pawilon – podkreślił energię, solidarność i otwartość, jakie towarzyszyły całemu wydarzeniu.

Małe symbole wielkiej życzliwości – wrocławskie krasnale na Expo

W programie Dnia Życzliwości nie mogło zabraknąć wrocławskich krasnali – symbolu kreatywności i przyjaznego klimatu Dolnego Śląska. Szczególną uwagę przyciągnął krasnal Życzliwek z słonecznikiem, który stał się inspiracją dla motywu przewodniego całego dnia.

Polskie wartości, europejska scena – i życzliwość na eksport

Wydarzenia Dnia Życzliwości w Pawilonie Polski pokazały, iż Wrocław, Dolny Śląsk i Polska potrafią inspirować – nie tylko muzyką i sztuką, ale też rozmową o tym, co naprawdę ważne: solidarności społecznej, trosce o dzieci i młodzież, wspólnym dbaniu o dobrostan.

Gośćmi specjalnymi byli m.in.:

  • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
  • Fundacja Rodziny Czepczyńskich
  • Gdański Uniwersytet Medyczny
  • Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Polska na Expo 2025 w Osace zostawiła ślad – piękny, wzruszający i pełen życzliwości. Dokładnie taki, jakim chcemy być widziani w świecie.

Idź do oryginalnego materiału