82. rocznicę likwidacji wieluńskiego getta uczciła grupa Szlakiem Wieluńskich Żydów, która działa przy II LO w Wieluniu. Na placu Jagiellońskim przy pomniku ofiar getta złożono kwiaty.
Natalia Szkudlarek,uczennica II LO udzielająca się w grupie Szlakiem Wieluńskich Żydów:
Pierwszy etap deportacji Żydów do obozu zagłady w Chełmnie odbył się w kwietniu 1942 roku. Żydów przemocą ładowano do samochodów i wywożono do obozu. W kwietniu wywieziono też część Żydów z Lututowa. Drugi etap deportacji nastąpił w sierpniu 1942 roku. Tym razem niemal wszystkich Żydów wywieziono do obozu w Chełmnie. Wyselekcjonowano niewielką grupę młodych rzemieślników i skierowano do obozu w Łodzi. Około 992 osoby. W sierpniu 1942 roku w wyniku koncentracji zgromadzono w Wieluniu ponad 10 tys. Żydów z całego powiatu i umieszczono ich w kościele i klasztorze poaugustiańskim, gdzie pozostawali w strasznym tłoku i bez wyżywienia. W drugiej połowie sierpnia przybyło do Wielunia Rollkommando, które wywiozło Żydów do obozów w Chełmnie nad Renem, gdzie ich wymordowano.
Agnieszka Mysakowska, liderka Szlaku, nauczycielka historii w II LO wspominała Alexa Dancyga – historyka, uczestnika dialogu polsko-żydowskiego, który wiele lat współpracował z Instytutem Yad Vashem w Jerozolimie, a zginął z rąk Hamasu.
Chciałabym w tym miejscu pożegnać Alexa. Jego pogrzeb odbędzie się 25 sierpnia w jego ukochanym kibucu. Nie będziemy mogli uczestniczyć w tych uroczystościach, dlatego tutaj w tym miejscu w Wieluniu, na terenie byłego getta ostatnie słowo do Alexa: niech jego duszą będzie związana węzłem życia. Żegnaj przyjacielu i nauczycielu.
O śmierci Alexa Dancyga pisaliśmy m.in. tutaj.