

Z tej okazji pracownicy oraz studenci Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego zaprosili uczniów szkół ponadpodstawowych, aby pokazać im, jak ważne są prawa człowieka. Młodzież uczestniczyła m.in. w wykładach, warsztatach, w debacie oksfordzkiej oraz w maratonie pisania listów.
– Staramy się, aby przekazać młodym ludziom wiedzę o prawach człowieka – mówi profesor Anna Frankiewicz-Bodynek, prodziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego. – To jest bardzo ważna sfera naszego życia i o ile nie będziemy mieli świadomości na temat tego, czym są prawa człowieka, to nie będziemy w stanie wiedzieć, kiedy one zostają nam odebrane, naruszone czy ograniczone.
– Godność człowiek jest najważniejsza – mówi Jesica Ryn, studentka prawa Uniwersytetu Opolskiego. – Przysługuje ona każdemu niezależnie od miejsca zamieszkania i pochodzenia. Ważne jest, aby mówić o tym i szerzyć wiedzę na temat naszych praw i tego, co nam się należy i w jaki sposób możemy tę godność chronić. Gdy ktoś naruszy naszą godność lub nasze prawa, to musimy wiedzieć, jak powinniśmy postępować. Musimy się nauczyć, jak pomóc innym, gdy ich prawa są naruszane.
– Sukcesem maratonu pisania listów jest fakt, iż one docierają do władz danego kraju – dodaje Aleksandra Wilk z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego. – Takie listy piszą ludzie z całego świata. Ostatecznie sukces polega na tym, iż osoby w imieniu których piszemy te listy są uniewinniane.
Co roku z Uniwersytetu Opolskiego wysyłanych zostaje ponad 200 listów.
Anna Frankiewicz-Bodynek, Jesica Ryn, Aleksandra Wilk:
Szersza relacja:








autor: KZL