Dziś startują matury. Na początek język polski

supernowosci24.pl 1 rok temu

Od egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczynają się tegoroczne matury. W Internecie ruszyła giełda tematów, które mogą pojawić się w arkuszach egzaminacyjnych. Centralna Komisja Egzaminacyjna zwraca jednak uwagę, iż każda próba oszustwa, np. poprzez przecieki, będzie karana.

Na maturze z języka polskiego najczęstszym motywem wypracowania jest: władza, dom, szczęście, społeczeństwo, ale także miłość, patriotyzm, bunt, przemiana oraz przyroda. Nauczyciele przewidują, iż może pojawić się „Lalka” autorstwa Bolesława Prusa lub trzecia część „Dziadów” Adama Mickiewicza. Inni nauczyciele wskazują także „Pana Tadeusza”, „Konrada Wallenroda” czy „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Tegoroczna matura, w obliczu konfliktu w Ukrainie, może mieć też zagadnienia wymagające odniesienia się do wojen i kryzysów militarnych, opisywanych w literaturze. Stąd nie jest też wykluczone, iż maturzyści będą musieli przypomnieć sobie „Potop” Henryka Sienkiewicza. Należy jednak pamiętać, iż to tylko przypuszczenia. Pełny zakres dzisiejszego egzaminu, maturzyści poznają punktualnie o godz. 9, kiedy otworzą swoje arkusze.
Jutro maturzyści napiszą egzamin z języka angielskiego. Uczniowie będą musieli zmierzyć się zarówno z testem, jak i wypracowaniem. Na egzaminie pojawią się m.in. zadania dotyczące rozumienia ze słuchu, rozumienia tekstu, ale uczeń będzie również musiał wykazać się umiejętnością stworzenia samodzielnie dłuższej formy wypowiedzi, np. w formie listu czy e-maila.

Kary za przecieki

Na przestrzeni ostatnich lat w Polsce były dwa przypadki przecieków. W 2021 r. na kilka godzin przed egzaminem pojawiły się wyszukiwania hasła „Lalka ambicja”, ponieważ to był jeden z tematów maturalnych. W 2020 r. w wyszukiwarkach internetowych na chwilę przed rozpoczęciem matury wpisywano frazę: „Wesele elementy fantastyczne”. W obu przypadkach przeciekami zajęła się policja. Centralna Komisja Edukacyjna za każdym razem powiadomiła prokuraturę, jednak postępowania przez cały czas trwają. Natomiast przed rokiem doszło do rozpowszechnienia tematu wypracowania z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym, co oznacza, iż mimo podjętych w ubiegłych latach działań, przez cały czas uczniowie lub nauczyciele czy dyrektorzy czują się bezkarni. Niemniej popełniają oni przestępstwo. Nauczycielom lub dyrektorom placówek oświatowych grożą również kary dyscyplinarne przewidziane w Karcie nauczyciela – od nagany z ostrzeżeniem, po wydalenie z zawodu nauczyciela. Podobnie może być w przypadku uczniów – CKE, po ujawnieniu oszustwa, może unieważnić egzamin.

Dwie formuły

W 2023 r. matura będzie przeprowadzana w dwóch formułach. Absolwenci 4-letniego liceum ogólnokształcącego przystąpią do egzaminu w formule 2023, natomiast absolwenci 4-letniego technikum oraz absolwenci wszystkich typów szkół z lat ubiegłych przystąpią do egzaminu wg wymagań, które zostały sformułowane jeszcze w 2015 r. Nad bezpieczeństwem maturzystów czuwać będą m.in. wzmożone siły policji. – Wszyscy chcemy, aby egzaminy maturalne przebiegły w sposób niezakłócony, dlatego naszym priorytetowym działaniem, jak co roku, jest zapewnienie bezpieczeństwa zdającym. Jednym ze zdiagnozowanych zagrożeń są kaskadowe zgłoszenia ładunków wybuchowych w siedzibach tych jednostek, w których egzaminy są przeprowadzane – mówi insp. Dariusz Matusiak – komendant wojewódzki Policji na Podkarpaciu.

Dominik Bąk

Idź do oryginalnego materiału