Szeroko zakrojone działania edukacyjne w zakresie udzielania pierwszej pomocy realizować zamierza na terenie gminy Goleniów Fundacji uRATUJsie, założona przez Beatę Płóciennik – Kleparską z Wierzchosławia.
Pomysł na powstanie Fundacji uRATUJsie zrodził się z realnej potrzeby – potrzeby zwiększenia świadomości oraz praktycznych umiejętności w zakresie pierwszej pomocy w Goleniowie i okolicznych miejscowościach. Beata Płóciennik – Kleparska od lat jest związana z lokalnym środowiskiem i doskonale wie, jak istotne jest, aby każdy mieszkaniec, niezależnie od wieku, potrafił udzielić podstawowej pomocy przedmedycznej.
Bezpieczeństwo i edukacja – najważniejsze działania Fundacji
– Nasze działania koncentrują się na edukacji oraz podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa w lokalnych społecznościach. Jednym z priorytetowych projektów jest wspieranie sołectw w pozyskiwaniu i rozmieszczaniu automatycznych defibrylatorów zewnętrznych (AED) w miejscach ogólnodostępnych. Dzięki temu mieszkańcy terenów wiejskich zyskują realną szansę na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia, jeszcze przed przyjazdem służb ratunkowych – mówi B. Płóciennik – Kleparska.
Fundacja uRATUJsie to jednak nie tylko edukacja w zakresie pierwszej pomocy. To także szeroko pojęte zarządzanie kryzysowe, promocja zdrowego stylu życia, profilaktyka chorób oraz ochrona zdrowia i życia. Edukacja w tych obszarach pozwoli mieszkańcom gminy dbać o jakość i długość swojego życia.
Celem fundacji jest też wyposażenie wszystkich do chętnych osób w wiedzę i narzędzia, które pozwolą im skutecznie reagować w nagłych sytuacjach. Działa ona poprzez warsztaty, szkolenia i zajęcia interaktywne, angażując różne grupy wiekowe. Stawia na praktyczne ćwiczenia oraz naukę przez zabawę, co sprawia, iż choćby najmłodsi chętnie uczą się zasad pierwszej pomocy. Organizuje również kursy dla dorosłych i seniorów, obejmujące m.in. obsługę AED, resuscytację krążeniowo-oddechową oraz postępowanie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia.
Współpraca i partnerstwo dla większego bezpieczeństwa
– Złożyliśmy wniosek i odbyliśmy spotkanie z burmistrzem gminy Goleniów Krzysztofem Sypieniem, któremu przedstawiliśmy nasze plany oraz poprosiliśmy o partnerstwo w budowaniu lokalnej świadomości profilaktyki i bezpieczeństwa. Podkreśliliśmy, iż chcemy aktywnie uczestniczyć w wydarzeniach organizowanych przez gminę – nie tylko poprzez nasze warsztaty edukacyjne, ale także poprzez wsparcie merytoryczne i medyczne podczas gminnych wydarzeń oraz współpracę z NGO na terenie Goleniowa w zakresie promocji zdrowi. Jesteśmy dumni, iż nasze działania spotkały się ze wsparciem funduszy unijnych, co umożliwiło stworzenie trzech miejsc pracy dla mieszkańców gminy Goleniów. To nie tylko krok w stronę rozwoju Fundacji, ale także realna pomoc dla lokalnej społeczności – dodaje B. Płóciennik – Kleparska.
Dzięki zaangażowaniu wielu osób oraz współpracy z instytucjami i organizacjami, Fundacja uRATUJsie dynamicznie się rozwija. Jej wiceprezes Artur Bluma angażuje zespół w projekty krajowe i międzynarodowe, co pozwala na wymianę doświadczeń i prowadzenie działalności na szerszą skalę. Nieocenioną rolę w działaniach odgrywa również Kinga Kurcz, inicjatorka projektu „Sztafeta bezpieczeństwa”, który integruje mieszkańców gminy i powiatu goleniowskiego wokół idei praktycznej edukacji w zakresie pierwszej pomocy.
„Każda sekunda ma znaczenie!”, celem fundacji jest zatem dotarcie do jak największej liczby osób, które – dzięki zdobytej wiedzy i umiejętnościom – będą mogły ratować życie. Zachęcamy więc do wspierania jej inicjatyw i włączenie się w realizowane działania. Dzięki temu możemy uczynić nasze otoczenie bezpieczniejszym!
Więcej informacji na temat Fundacji uRATUJsie znajdziecie TUTAJ.




