Egoizm - droga do sukcesu czy zagłady. Omawiamy przeciek tematu maturalnego z języka polskiego 2024

gazeta.pl 1 tydzień temu
Jakie tematy mogą pojawić się na tegorocznej maturze z języka polskiego? Anonimowy internauta zasugerował jedno z prawdopodobnych zagadnień, jakie mają się pojawić na egzaminie w 2024 roku. Jak je omówić? Oto nasza ściągawka.
Matura, zwana egzaminem dojrzałości, jest najważniejszym egzaminem dla uczniów, którzy kończą szkołę średnią. Wśród przedmiotów obowiązkowych są matematyka, język polski oraz język obcy nowożytny. W przypadku tego drugiego przedmiotu uczniowie zastanawiają się, na jaki temat mogą się natknąć na egzaminie pisemnym, jak i ustnym. Anonimowy internauta podzielił się przeciekiem jednego z tematów. Czy jest prawdziwy? Tego nie wiemy, ale mimo to warto powtórzyć najważniejsze informacje dotyczące tego zagadnienia.
REKLAMA






Zobacz wideo Margaret o maturze. "Polski zdałam na 36 procent!"



Temat maturalny - Egoizm - droga do sukcesu czy zagłady. Na jakie lektury się powołać?
W sieci anonimowy internauta podał następujący temat maturalny - "Egoizm- droga do zagłady czy sukcesu? Odwołaj się do dwóch lektur obowiązkowych i dwóch kontekstów". Jakie lektury można wybrać, aby się na nie powołać? W tym przypadku warto oprzeć się o następujące dzieła:

"Makbet" Williama Szekspira,
"Odprawa posłów greckich" Jana Kochanowskiego.

W pierwszym z zaproponowanych dzieł główny bohater za wszelką cenę próbuje nie dopuścić do tego, aby ziściły się wróżby czarownic. W swoich działaniach Makbet nie patrzy na nic i na nikogo, jedyne, co się dla niego liczy to władza i on sam. Nie wzrusza go choćby samobójcza śmierć jego małżonki, Lady Makbet. Drugim utworem, na który warto się powołać, jest "Odprawa posłów greckich" Jana Kochanowskiego. W tej opowieści egoizmem wykazał się Parys (w tej opowieści nazywany przez autora Aleksandrem). Mężczyzna porwał piękną Helenę, żonę Greka Menelaosa. I choć doskonale wiedział, z czym się to wiąże, za nic w świecie nie zawierzał jej uwolnić. Parys (Aleksander) po prostu chciał mieć piękną Helenę wyłącznie dla siebie, nie zważając na to, iż w ten sposób doprowadzi do wojny trojańskiej. Oba te dzieła pokazują, iż kierowanie się egoistycznymi pobudkami zawsze prowadzi do zagłady. I to nie tylko samego egoisty, ale też często jego otoczenia, zarówno najbliższego, jak i tego dalszego. A w jakim kontekście można omówić zagadnienie egoizmu? Na pewno warto zwrócić tu uwagę na kwestię ludzkich słabości, ale nie tylko. Drugim kontekstem jest też etyka Arystotelesa, czyli zasada umiaru (i tzw. złotego środka), aby nie podążać w stronę żadnej skrajności, i co za tym idzie, nie sprowadzić na siebie nieszczęścia.


Przecieki maturalne 2024. Czy warto zwracać uwagę na takie doniesienia?
Omówiony powyżej temat jest jednym z dwóch, jakie pojawiły się w ostatnich godzinach w sieci. Czy naprawdę takie tematy pojawiły się na egzaminie z języka polskiego w postaci rozprawki, czy też dopiero pojawią jako zagadnienia do omówienia na maturze ustnej? Niestety nie wiadomo, bo brak na razie konkretnych informacji, które potwierdziłyby, iż to prawdziwe zadania z egzaminu.



A czy warto śledzić takie doniesienia? Teoretycznie nie, bo jest mało prawdopodobne, iż faktycznie takie tematy się pojawią, co nie znaczy, iż nie warto powtórzyć sobie lektur i najważniejszych informacji dotyczących tych zagadnień. W końcu mogą się one pojawić na egzaminie w innym kontekście, więc tak czy inaczej, warto sobie przypomnieć najważniejsze rzeczy.
Idź do oryginalnego materiału