Egzamin ósmoklasisty 2024. Jak poprawić swój wynik? Wielu nie wie, o prostym sposobie

gazeta.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Wyborcza.pl


Już niedługo, bo w najbliższą środę, absolwenci szkół podstawowych poznają swoje wyniki z egzaminu ósmoklasisty. To może być dla wielu stresująca sytuacja, toteż warto podejść do tego ze wsparciem najbliższych. I chociaż egzaminu nie można poprawić, a jego wynik jest wiążący, to można się od niego odwołać, co może skutkować uznaniem niektórych odpowiedzi być szansą na lepszy wynik.
3 lipca Centralna Komisja Egzaminacyjna ma opublikować wyniki z egzaminu ósmoklasisty. Jak na razie jest to jedna wielka niewiadoma, która z pewnością spędza sen z powiek tegorocznym absolwentom szkół podstawowych. Bo wynik jest wiążący, nie można też z niego pisać poprawki, jednak okazuje się, iż jest pewien sposób, by nieco poprawić swój test. Mowa oczywiście o odwołaniu od wyników z egzaminu. Prawo do tego ma każdy uczeń, który nie zgadza się z informacjami końcowymi.
REKLAMA


Zobacz wideo Viki Gabor o Opolu i egzaminie ósmoklasisty. Mówi, dlaczego nie uczy się z innymi


Egzamin ósmoklasisty - wyniki. Gdzie ich szukać?
Wyniki tegorocznego egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 3 lipca. Każdy uczeń będzie mógł je sprawdzić u na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE) lub bezpośrednio w szkole (w sekretariacie), w której uczeń zdawał egzamin.
Oczywiście, żeby się zalogować do serwerów i wejść na stronę CKE trzeba podać swój nr PESEL i kod dostępu otrzymany w szkole. Po zalogowaniu uczniowie będą mogli pobrać, a następnie wydrukować zaświadczenie o wyniku egzaminu, które jest wymagane do rekrutacji do szkoły średniej.


Egzaminu ósmoklasisty nie można poprawić, ale można się odwołać od niego
Wyniki egzaminu ósmoklasisty są one brane pod uwagę podczas rekrutacji do szkoły średniej. jeżeli nie są satysfakcjonujące - można się od nich odwołać, chociaż nie wszyscy uczniowie o tym wiedzą. Jest to szczególnie istotna informacja, kiedy uważamy, iż nasze dziecko napisało swój test na wyższy wynik.
Uczniowie i rodzice mają prawo do wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej, ale nie jest to dostępne od razu. Przede wszystkim należy złożyć wniosek do dyrektora odpowiedniej okręgowej komisji egzaminacyjnej: pocztą lub elektronicznie. Termin takiego wglądu ustala dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej - w porozumieniu z rodzicami ucznia, w którego sprawie się odwołują.


To nie koniec wymagań formalnych. W ciągu 2 dni od dokonania wglądu - uczeń lub jego rodzice mogą złożyć wniosek (wraz z uzasadnieniem) o weryfikację sumy punktów. Dokument musi trafić do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, która ma siedem dni roboczych na ponowne sprawdzenie i ustosunkowanie się od wniosku.
Pamiętajmy jednak, iż rozstrzygnięcie dyrektora OKE jest ostateczne i choćby jeżeli się z nim nie zgadzamy, to nie może być podważane na drodze sądowej.
Idź do oryginalnego materiału