

Egzamin ósmoklasisty z matematyki rozpoczął się w środę o godzinie 9:00. Uczniowie mają 125 minut na rozwiązanie zadań, w których maksymalnie zdobyć można 30 punktów. Wynik egzaminu ma znaczenie w trakcie rekrutacji do szkół średnich, jednak test nie ma określonego progu zaliczeniowego i nie da się go nie zdać.
Artykuł jest aktualizowany. Odśwież stronę, aby zobaczyć nowe informacje.
Aktualizacja godz. 9
Egzamin ósmoklasisty trwa. W naszym artykule przedstawimy wiarygodne informacje o tym, co pojawiło się w arkuszu z matematyki.
Egzamin ósmoklasisty 2025. Arkusz i odpowiedzi z matematyki
Egzamin z matematyki składa się z dwóch części. Pierwsza obejmuje od 14 do 15 zadań zamkniętych, z których każde jest oceniane na 1 punkt. Druga część zawiera 5-6 zadań otwartych, wymagających samodzielnego rozwiązania, z które uzyskać można od 2 do 3 punktów. Zadania otwarte i zamknięte mają równy udział w ogólnej liczbie punktów do zdobycia.
Tuż po godz. 14 Onet opublikuje arkusz CKE wraz z odpowiedziami zaproponowanymi przez naszych ekspertów. Zapraszamy do śledzenia!
Artykuł jest aktualizowany.
Egzamin ósmoklasisty z matematyki. Zakres materiału
Egzamin z matematyki w 2025 r. ma na celu ocenę wiedzy i kompetencji zdobytych przez uczniów w trakcie całej edukacji podstawowej. Wśród głównych obszarów, które będą sprawdzane, znajdują się:
- sprawność rachunkowa
- wykorzystanie i tworzenie informacji
- interpretowanie reprezentacji matematycznych
- rozumowanie i argumentacja.
Egzamin w 2025 r. wprowadza pewne zmiany w stosunku do lat poprzednich. Niektóre zagadnienia, jak np. symetrie, działania na wyrażeniach z pierwiastkami czy obliczenia dotyczące okręgów i kół, zostały uwzględnione jako obowiązkowe.
Podczas egzaminu uczniowie mogą korzystać jedynie z długopisu lub pióra z czarnym tuszem oraz linijki. Zabronione jest natomiast korzystanie z kalkulatora, jak również jakichkolwiek urządzeń telekomunikacyjnych.