Egzamin ósmoklasisty. Ministerstwo szykuje zmiany. Nauczyciele ostrzegają: Najtrudniejszy w historii

gazeta.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Fot. Marian Weyo / Shutterstock / Shutterstock


Co muszą umieć uczniowie klas ósmych na zbliżający się egzamin ósmoklasisty? Całkiem sporo, a ministerstwo już szykuje zmiany, które nie ucieszą absolwentów szkół podstawowych. Czy to oznacza, iż nadchodzi najtrudniejszy egzamin ósmoklasisty w historii? Wyjaśniamy.
Egzamin ósmoklasisty to pierwszy egzamin w życiu każdego ucznia ostatniej klasy szkoły podstawowej. Składa się on z trzech części - z języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego nowożytnego (do wyboru są następujące języki - angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, włoski i rosyjski). Co do zasady obejmuje materiał z klas IV - VIII szkoły podstawowej, ale po tym jak pandemia COVID-19 wymusiła przejście na nauczanie zdalne, Ministerstwo Edukacji i Nauki (MEiN) zdecydowało się mocno okroić wymagania. Jednak niedługo to się może zmienić, i to na niekorzyść uczniów.

REKLAMA







Zobacz wideo
Sztuczna inteligencja robi zadania z egzaminu ósmoklasisty. "Jestem w szoku"



Egzamin ósmoklasisty 2024. Co obowiązuje uczniów na tegoroczny egzamin?
W roku 2024 na egzaminie ósmoklasisty wciąż obowiązuje uczniów okrojona lista wymagań. Stąd zostanie on przeprowadzony tak, jak dotychczas, na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie podstawy programowej. Znacznie krótsza jest też lista lektur - obejmuje ona tylko te utwory literackie, które były omawiane w VII i VII klasie. Są one następujące:

"Opowieść wigilijna" - C. Dickens,
"Zemsta" - A. Fredro,
"Kamienie na szaniec" - A. Kamiński,
"Reduta Ordona", "Śmierć pułkownika", "Świtezianka" - A. Mickiewicz,
"Dziady" cz.II oraz "Pan Tadeusz" - A. Mickiewicz,
"Mały książę" - A. de Saint-Exupéry,
"Quo vaids" i "Latarnik" - H. Sienkiewicz,
"Balladyna" - J. Słowacki.

Co więcej, na egzaminie uczniów obowiązuje znajomość tylko dwóch form literackich - rozprawki i opowiadania. Jednak od roku szkolnego 2024/2025 mają wejść duże zmiany w tej kwestii, bo przyszłoroczny egzamin ma być już oparty o podstawę programową, a nie jak do tej pory, o wymagania egzaminacyjne. To oznacza drastyczne zwiększenie liczby lektur, a także form literackich, jakie uczniowie będą musieli znać.


Egzamin ósmoklasisty 2025. Jakie wymagania będą w przyszłym roku?
Nauczyciele ostrzegają przez przyszłorocznymi zmianami uważając, iż egzamin ósmoklasisty w 2025 roku może być zarazem najtrudniejszym ze wszystkich, jakie przeprowadzono. Jak tłumaczy Aneta Korycińska, nauczycielka języka polskiego (znana w sieci jako Baba od polskiego), w przyszłym roku uczniowie będą musieli wykazać się znajomością ponad 30 lektur (dojdą utwory z klas IV - VI), m.in.: "Syzyfowe prace", "Żona modna", "Treny", "Akademia Pana Kleksa", "Chłopcy z placu broni" czy "W pustyni i w puszczy".







Oprócz tego znacznie rozszerzy się lista wymaganych form literackich, do której dojdą następujące pozycje (za serwisem Bryk.pl):




charakterystykę postaci,
opisy, m.in. przeżyć wewnętrznych bohatera,
list,
przemówienie,
wywiad,
sprawozdanie,
recenzję.

Wylicytuj dla swoich dzieci spotkanie z naczelnym Gazeta.pl w miniciti w warszawskim Centrum Praskim Koneser! Link do aukcji charytatywnej znajduje się >>TUTAJ. To jedna z naszych wielu aukcji charytatywnych w ramach tegorocznej akcji #JedenDzieńDłużej - Gazeta.pl dla WOŚP. Wszystkie środki z licytacji trafiają na Wielką Orkiestrę. Zapraszamy do licytowania pomysłów, które przygotowali wasza Gazeta.pl i przyjaciele. [>> LISTA]
Idź do oryginalnego materiału