Emerytury nauczycielskie po nowemu od września

miastoiludzie.pl 2 miesięcy temu

Od 1 września weszły w życie istotne zmiany w Karcie Nauczyciela, które umożliwiają nauczycielom wcześniejsze przejście na emeryturę. Nowe przepisy pozwalają pedagogom, którzy spełnią określone warunki, na zakończenie kariery zawodowej przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego.

Z prawa do nowej emerytury nauczycielskiej mogą skorzystać nauczyciele, którzy rozwiążą na swój wniosek stosunek pracy lub ich stosunek pracy wygaśnie w określonych okolicznościach, takich jak likwidacja szkoły czy pozostawanie w stanie nieczynnym przez sześć miesięcy, rozpoczęli pracę przed 1 stycznia 1999 r. jako nauczyciel, wychowawca lub inny pracownik pedagogiczny, mają okres składkowy wynoszący minimum 30 lat, w tym co najmniej 20 lat faktycznego wykonywania pracy pedagogicznej, nie mają prawa do przejścia na emeryturę bez względu na wiek na podstawie art. 88 ust. 2a Karty Nauczyciela oraz kwota wyliczonej emerytury nie jest mniejsza niż najniższa emerytura określona w ustawie emerytalnej, która od 1 marca 2024 r. wynosi 1780,96 zł.

Od 1 września 2024 r. na emeryturę mogą przejść nauczyciele urodzeni przed 1 września 1966 r., którzy ukończyli 58 lat, od 1 września 2025 r. nauczyciele urodzeni po 31 sierpnia 1966 r. a przed 1 września 1969 r., którzy ukończyli 56 lat, a od 1 września 2026 r. nauczyciele urodzeni po 31 sierpnia 1969 r.

Nowa emerytura nauczycielska jest obliczana przez podzielenie sumy zwaloryzowanego kapitału początkowego, zwaloryzowanych składek zgromadzonych na koncie ubezpieczonego oraz zwaloryzowanych środków na subkoncie przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę. Z chwilą wydania decyzji o prawie do nowej emerytury nauczycielskiej, środki w OFE przechodzą na subkonto w ZUS-ie, które jest zamykane, członkostwo w OFE ustaje, a środki nie podlegają dziedziczeniu.

Idź do oryginalnego materiału