EUROPE UNITED – wyjazd koła Erasmus+ do Włoch

lo156.pl 2 miesięcy temu

EUROPE UNITED!!!

6 września grupa dziesięciorga uczniów wybranych spośród grupy biorącej udział w projekcie Erasmus Jean Monet “EUPress. Knowing and Communicating Europe.” wyruszyła na warsztaty dziennikarskie na wyspę Ventotene.

Na miejsce do dotarliśmy wieczorem. Zmęczeni po całym dniu podróży.

Najpierw samolotem do Rzymu.

Pociągiem do Formii (na zdjęciu nasi uczniowie na peronie).

Dobici kołyszącym się promem.

Widoki, które zobaczyliśmy po wpłynięciu do portu na Ventotene, wynagrodziły nam trudy podróży.

Pierwszy wieczór był długi i pełen emocji. Młodzież z Włoch, Hiszpani, Rumunii i Polski po raz pierwszy miała okazję spotkać się razem i porozmawiać.

A już następnego dnia rano, Profesor Fabio Masini przemówieniem powitalnym rozpoczął zajęcia. Uczniowie zostali podzieleni na międzynarodowe grupy. Każda miała za zadanie stworzyć logo grupy, jej nazwę i krótko uzasadnić swój wybór. Od pierwszego zadania było widać kto ma zdolności przywódcze. W każdej z grup liderami byli nasi uczniowie. Nie było dla nich bariery językowej. Uzbrojeni w wiedzę i pewność siebie, odważnie podchodzili do każdego zadania.

Przerwa w zajęciach również była momentem na integrację. Kto nie chciałby mieć takich przerw w szkole?

Zajęcia popołudniowe były bardziej wymagające. Każdego dnia uczniowie musieli zapoznawać się z materiałami dotyczącymi dokładności informacji dziennikarskiej, rzetelności, wolności prasy w Unii Europejskiej. Analizując w grupach ich zawartość, prezentowali przed pozostałymi uczestnikami warsztatów swoje opinie, często sprzeczne z tym, co naprawdę myśleli. Dlatego, iż takie było zadanie. Debatowali na temat wolności prasy i mierzyli się z pytaniami, które usłyszeli podczas symulacji konferencji prasowej.

Ponieważ nie samą nauką uczeń żyje, w programie wyjazdu znalazła się wycieczka do Cisterna dei detenuti, czyli Cystern rzymskich, zwanych Cysternami więźniów. Ten rzymski akwedukt składał się z sześciu dużych cystern i kanałów całkowicie wykopanych w tufie. Zachowany w nienaruszonym stanie dzięki zastosowaniu cocciopesto (rodzaj tynku używanego w starożytnym Rzymie), którym został pokryty. Pełen śladów obecności człowieka w postaci malowideł, kapliczek wotywnych, podpisów i grafiti.

Jak na Team Erasmus przystało, odwiedziliśmy grób Altiero Spinelliego, włoskiego polityka, teoretyka politycznego i europejskiego federalisty, uznawanego za jednego z ojców założycieli Unii Europejskiej.

“Zjednoczeni w różnorodności”. Motto Unii Europejskiej. Właśnie ta różnorodność sprawiła, iż czas na Ventotene był pełen emocji, nowych przyjaźni i wspólnego świętowania zjednoczenia się Europy. Nasze wieczory pełne były wspólnego śpiewania, dzięki koleżankom i kolegom z konserwatorium w Almerii i Arezzo.

Nie zabrakło też wspólnych tańców, zorganizowanych przez naszych uczniów na jednym z placów. Nagrania umieścimy w osobnej relacji.

Czas jest nieubłagany. 11 września o 5.30 rano, kiedy wyspa pogrążona była jeszcze we śnie, przyszedł czas pożegnań.

Wracamy do domu bogatsi o nową wiedzę, nowe doświadczenia i nowe znajomości.

Drodzy Nauczyciele: Katarzyna Maj, Edyta Romanowska, Dawid Kiełbasa, Piotr Nazaruk. Jako koordynator projektu bardzo Wam dziękuję za zaangażowanie i pracę włożoną w przygotowanie naszych uczniów. Wielokrotnie słyszałam podczas pobytu na Ventotene pochwały pod ich adresem, zarówno o ile chodzi o przygotowanie merytoryczne, jak i społeczne. Nie zabrakło również pochwał pod Waszym adresem.

Drodzy uczniowie: Basia, Karolina, Helena, Lena, Nikola, Krzysztof, Bartek, Marcel, Olek i Lawarance “I have a question” (które stało się naszym mottem). Jesteśmy z Was dumni. Dziękujemy za to, iż godnie reprezentowaliście naszą szkołę na warsztatach. Nadajecie sens naszej pracy.

Idź do oryginalnego materiału