Rok szkolny 2025/2026 rozpocznie się w poniedziałek 1 września i potrwa do piątku 26 czerwca. Przerwa wakacyjna potrwa od 27 czerwca i do 31 sierpnia 2026 roku. Oczywiście w nowym kalendarzu znalazły się także terminy przerw od nauki. Począwszy od bożonarodzeniowej, a skończywszy na tej wiosennej. Tu bez zmian w przeciwieństwie do dwutygodniowego wypoczynku dla dzieci i młodzieży, który zwykle przypadał od końcówki stycznia do początku marca.
REKLAMA
Zobacz wideo Na narty w Polsce: pięć miejsc, w których poczujesz się jak w Alpach
Ferie zimowe 2026 po nowemu
W nowym kalendarzu roku szkolnego znalazły się między innymi zmienione zasady ferii zimowych. Dwutygodniowe wolne będzie już teraz w trzech terminach, a nie - jak dotychczas - w czterech:
od 19 stycznia do 1 lutego - ferie zimowe w województwach: mazowieckie, pomorskie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie;
od 2 do 15 lutego - ferie zimowe w województwach: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, zachodniopomorskie, małopolskie i opolskie;
od 16 lutego do 1 marca - ferie zimowe w województwach: podkarpackie, lubelskie, wielkopolskie, lubuskie i śląskie.
Tu warto zaznaczyć, iż została zachowana zasada rotacji grup województw, czyli uczniowie z województw, które mają ferie zimowe w ostatnim terminie w 2026 roku, będą je mieli w pierwszym terminie 2027 roku.
Dni wolne w nowym roku szkolnym. Tych będzie całkiem sporo
Rok szkolny 2025/2026 będzie długi - rozpocznie się w poniedziałek 1 września i potrwa aż do piątku 26 czerwca 2026 r. Wakacje oficjalnie wystartują dopiero 27 czerwca i potrwają do 31 sierpnia. Jednak w tym wszystkim jest światełko w tunelu, bo na uczniów czeka sporo wolnego.
Zgodnie z kalendarzem opublikowanym przez MEN przerwa w nauce związana z Bożym Narodzeniem będzie trwać od 22 do 31 grudnia. Natomiast wielkanocna laba dla dzieci i młodzieży rozpocznie się 2 kwietnia i zakończy 5 dni później. Potem już tylko majówka i można znów odliczać do wakacji.