W dniach 3 i 4 kwietnia 2025 na Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej odbył się Festiwal Komunikacji Społecznej „Trzy światy”. Wydarzenie organizowane jest już po raz trzeci przez Wydział Zarządzania Politechniki Częstochowskiej i Zespół Szkół Przemysłu Mody i Reklamy im. W.S. Reymonta w Częstochowie. Festiwal łączy edukację i naukę z debatą społeczną. Każdego roku towarzyszą mu inne tematy przewodnie.
Adresatami Festiwalu są przede wszystkim studenci oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych. Uczestniczą oni w Festiwalu bezpłatnie, a podczas jego trwania biorą udział w panelach dyskusyjnych oraz prelekcjach. Mogą również wziąć udział w konkursie na najlepszy film lub plakat reklamowy o tematyce społecznej. W tej edycji panele dyskusyjne odbywały się pod hasłem „Kultura technologii”, prelekcja miała tytuł „Czym tak naprawdę jest darknet?” a konkursowi towarzyszyło hasło „Zobacz. Usłysz. Zrozum. Opowiedz o tym”.



O randze Festiwalu świadczą jego partnerzy i patroni. Już po raz trzeci parterami zostali Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR oraz Rada Sektorowa ds. Kompetencji Sektora Komunikacji Marketingowej. Eksperci SAR i Rady Sektorowej współtworzą panele dyskusyjne w obszarze praktyki i znajomości rynku pracy w zakresie marketingu i komunikacji. Z kolei pieczę nad tegoroczną prelekcją objęła Śląska Kurator Oświaty, tak aby młodzież słuchająca wypowiedzi eksperta na temat darnetu mogła przebywać w bezpiecznym środowisku edukacyjnym. Partnerem konkursu została natomiast Fundacja Martyny Wojciechowskiej „Unaweza”; w ramach współpracy słuchacze mogli wysłuchać także wykładu Joanny Szulc, psycholożki i ekspertki projektu „Młode głowy” dotyczącego otwartego mówienia o zdrowiu psychicznym. Sponsorem nagród w konkursie był kreatywny dom produkcyjny Papaya Films.
Patronatem honorowym wydarzenie objęli także: Rzecznik Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak, Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, JM Rektor Politechniki Częstochowskiej dr hab. inż. Marek Warzecha, prof. PCz, IAB Polska oraz Śląskie Kuratorium Oświaty w Katowicach. Patronem medialnym był Monitor Rynkowy.



Nadrzędną ideą Festiwalu, towarzyszącą mu już kolejny raz, jest budowanie dialogu z młodym pokoleniem – studentami i uczniami szkół ponadpodstawowych w obszarze tematów ważnych społecznie oraz zachęcenie do aktywnego włączenia się w życie społeczne i wypowiadania się na tematy dla nich ważne. Tym samym wydarzenie ma przede wszystkim charakter prospołeczny, ale co roku towarzyszą mu też tematy dotyczące bezpiecznej edukacji w obszarach dotyczących młodych ludzi oraz prezentacja zagadnień naukowych w połączeniu z praktyką i charakterystyką obecnego rynku pracy.
Więcej o Festiwalu, towarzyszącym mu konkursie oraz ekspertach go współtworzących na www.3swiaty-fest.pl