KAMIENNA GÓRA. W środę 10 października w MBP odbyło się wyjątkowe spotkanie autorskie z Filipem Springerem, uznanym reporterem i fotografem, autorem książek poświęconych przestrzeni i architekturze. Springer, którego twórczość została przetłumaczona na języki obce i nominowana do najważniejszych nagród literackich w Polsce, przyciągnął grono słuchaczy z naszego miasta. W rozmowie z Marceliną Halaś poruszył liczne tematy, m.in. maszynę do przenoszenia w czasie oraz skomplikowaną relację z fotografem Janem Bułhakiem.
Filip Springer, urodzony w 1982 roku, ukończył archeologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego prace fotograficzne były prezentowane na wielu wystawach w Polsce, m.in. w Poznaniu, Katowicach, Gdyni i Jeleniej Górze. Jako reporter, współpracuje z najważniejszymi krajowymi mediami, w tym regularnie z „Tygodnikiem Polityka”. Największą rozpoznawalność przyniosła mu książka „Miedzianka. Historia znikania”, która dotarła do finałów wielu prestiżowych nagród literackich, w tym Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.
W trakcie spotkania w Kamiennej Górze uczestnicy mieli okazję poznać nie tylko szczegóły pracy twórczej autora, ale również nabyć jego książki. Springer opowiadał o swojej pasji do odkrywania i dokumentowania przestrzeni, architektury oraz ich historii, a także o inspiracjach, które towarzyszą mu w pisaniu. Spotkanie stworzyło możliwość do głębszej refleksji nad zanikającymi miejscami i relacjami między ludźmi a otaczającym ich środowiskiem.
Filip Springer ma na swoim koncie także inne ważne publikacje, w tym książkę „Źle Urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u”. Jego dorobek obejmuje współpracę z instytucjami kultury, organizacjami pozarządowymi, a także wykłady na uczelniach wyższych. w tej chwili mieszka i pracuje w Warszawie, kontynuując swoją karierę literacką i reporterską, przy jednoczesnym zaangażowaniu w liczne projekty społeczne i kulturalne.
Spotkanie w Kamiennej Górze było doskonałą okazją, by zgłębić tematy związane z architekturą, przestrzenią miejską i wpływem czasu w rozwój tych dziedzin, jednocześnie dając uczestnikom możliwość bezpośredniego kontaktu z jednym z czołowych polskich reporterów współczesnych.
MB
FOTO: Piotr Oleniacz / FOTO – MIX