Filmy historyczne to produkcje, które na długo zapadają w pamięci. Jakie tytuły warto znać?

gazeta.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: kadr z filmu 'Pan Wołodyjowski' reż. Jerzy Hoffman/screen vod.tvp.pl


Filmy historyczne to bardzo pojemny gatunek, w którym możemy wyróżnić m.in. filmy historyczne biograficzne, filmy historyczne kostiumowe czy filmy historyczne inspirowane prawdziwymi wydarzeniami. Filmy historyczne cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem i budzą wiele emocji. Jakie tytuły są warte uwagi?
Filmy historyczne to interesujące produkcje, które przybliżają historię osobom, które na co dzień nie mają z nią wiele wspólnego. Dlaczego jeszcze warto po nie sięgać?
REKLAMA


Zobacz wideo Popkultura odc. 175: Kultowe seriale, które można obejrzeć na popularnych serwisach streamingowych


Filmy historyczne: edukacyjne i wartościowe pozycje
Czym wyróżniają się filmy historyczne? Edukacyjne walory filmów historycznych to najważniejsza cecha, którą charakteryzują się tego typu produkcje. Filmy historyczne bazują na prawdziwych wydarzeniach, dlatego są zarazem narzędziem dydaktycznym, które wspomaga naukę i pogłębia wiedzę o dawnych czasach. Wśród ciekawych filmów historycznych warto wyróżnić ponadczasowe produkcje, które od lat cieszą się popularnością i przyciągają przed ekrany często więcej niż jeden raz. W gronie tym można wymienić m.in. "Pana Wołodyjowskiego" w reżyserii Jerzego Hoffmana. Jest to produkcja z 1968 r., bazująca na powieści Henryka Sienkiewicza o tym samym tytule. Akcja rozgrywa się w 1672 r. u progu wojny polsko-tureckiej. Tytułowym bohaterem jest pułkownik Michał Wołodyjowski (w tej roli Tadeusz Łomnicki), który wstępuje do zakonu w geście rozpaczy po śmierci narzeczonej, jednak za namową przyjaciela wraca do służby. Kolejny interesujący film historyczny o bogatych walorach edukacyjnych to "Potop" (reż. J.Hoffman). Jest to produkcja z 1974 r., będąca kolejną ekranizacją powieści Henryka Sienkiewicza. Akcja toczy się w czasie najazdu szwedzkiego na Polskę, który miał miejsce w latach 1655-1660. Głównym bohaterem jest Andrzej Kmicic, który po uznaniu go za zdrajcę, próbuje zmyć skazę na honorze. W rolę Andrzeja Kmicica wciela się Daniel Olbrychski.


Ostatnim wartościowym i edukacyjnym filmem historycznym wchodzącym w skład "Trylogii", jest "Ogniem i mieczem" z 1999 r. Akcja rozgrywa się w XVII w. na Kresach Wschodnich, gdzie niedługo ma dojść do wojny Rzeczpospolitej z Kozakami. W obsadzie filmu widnieją takie nazwiska jak m.in. Michał Żebrowski, Izabella Scorupco, Krzysztof Kowalewski czy Wiktor Zborowski.
Filmy historyczne dla uczniów: ponadczasowe ekranizacje
interesujące filmy historyczne dla uczniów często bazują na ponadczasowych powieściach, stanowiących arcydzieła literatury polskiej. Oprócz wspomnianej wyżej "Trylogii", w gronie najlepszych i najciekawszych filmów historycznych dla uczniów należy wymienić także "Krzyżaków" w reżyserii Aleksandra Forda. "Krzyżacy" to film z 1960 r., który podobnie, jak wymienione wyżej tytuły, jest ekranizacją powieści Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem. Akcja rozgrywa się na początku XV w., u progu wojny Rzeczpospolitej z Zakonem Krzyżackim. Jednym z głównych bohaterów jest dzielny rycerz Zbyszko z Bogdańca, który chce zemścić się na Krzyżakach za wszystkie wyrządzone przez nich krzywdy. Pozostając w temacie ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza, warto wspomnieć także o "Quo vadis" w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. "Quo vadis" to film historyczny z 2001 r., którego akcja rozgrywa się w Rzymie za panowania Nerona (w tej roli Michał Bajor) w czasach prześladowania pierwszych chrześcijan. Jednym z głównych bohaterów jest młody żołnierz rzymski — Marek Winicjusz (w tej roli Paweł Deląg), który zakochuje się w pięknej Ligii (Magdalena Mielcarz). Przeszkodą jest jednak to, iż Ligia jest chrześcijanką. Na polecenie Nerona Rzym zostaje podpalony, a winą za to zostają obarczeni chrześcijanie. Rozpoczynają się zmasowane prześladowania chrześcijan, a Winicjusz robi wszystko, by ocalić ukochaną.


Filmy historyczne dla dzieci i młodzieży
interesujące filmy historyczne dla dzieci i młodzieży dotykają różnej tematyki i wydarzeń. Polecaną pozycją dla młodzieży jest "Jutro idziemy do kina" (reż. Michał Kwieciński). Jest to film z 2007 r., który ukazuje losy trójki przyjaciół u progu dorosłości. Andrzej, Piotr i Jerzy zdali właśnie maturę i mają wielkie plany na przyszłość. Ich marzenia zostają jednak zrujnowane w momencie, gdy dochodzi do wybuchu wojny. W role głównych bohaterów wcielają się: Antoni Pawlicki, Jakub Wesołowski i Mateusz Damięcki. Pozostając w tematyce II wojny światowej, warto wspomnieć także o filmie "Pianista" w reżyserii Romana Polańskiego. Jest to produkcja z 2002 r. Tytułowy bohater to Władysław Szpilman (w tej roli Adrien Brody) - wybitny pianista żydowskiego pochodzenia, który żyje w warszawskim getcie. Gdy udaje mu się uniknąć wywózki z getta, musi nauczyć się żyć i przetrwać w nowej rzeczywistości.


Zobacz też: Filmy historyczne: bo życie pisze najlepsze scenariusze. Wybraliśmy najciekawsze produkcje
Idź do oryginalnego materiału