W czwartek w Sali Lustrzanej odbył się Finał Szkolnego Klubu Debatanckiego Trzeciego Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Tarnowie. Debata Oksfordzka pomiędzy uczniami była zwieńczeniem blisko 30 spotkań oraz zmagań dziesięciu drużyn debatanckich.
Przed rozpoczęciem debaty głos zabrał Dyrektor Liceum Jan Ryba. Wyraził on swoją wdzięczność za zaangażowanie młodzieży przez wszystkie lata istnienia Szkolnego Klubu Debatanckiego.
Teza debaty, którą jedna drużyna musiała bronić, a druga obalić, brzmiała: „Współcześnie, postęp technologiczny szkodzi doświadczaniu i tworzeniu kultury”. Linie argumentacyjne, jakie towarzyszyły debacie, miały wydźwięk psychologiczny, kulturowy, społeczny oraz artystyczny.
Debata była poprowadzona w sposób nad wyraz merytoryczny. Z pierwszej drużyny swoimi argumentami tezę poparła Ewa Skalska, zwracając uwagę na problematyczność tzw. baniek informacyjnych, które sprawiają, iż doświadczanie kultury jest częściowo reżyserowane przez korporacje i media: „Dziś na każdym kroku jesteśmy sortowani według swoich przekonań, uwag, czy gustów” – mówiła. Uczennica „Trzeciego” położyła również nacisk na komercjalizację sztuki, która jest szkodliwa dla tworzenia kultury wartościowej. „Artyści nie zwracają uwagi na artyzm, ale na sprzedawalność”.
Obalić tezę debaty próbował następnie Kacper Mróz. Jak przekonywał, spersonalizowane algorytmy nie utrudniają doświadczania kultury, ale wręcz przeciwnie – otwierają do niej dostęp. „Jest to jedna z najefektywniejszych metod dotarcia do klienta” – argumentował.
Po przedstawieniu linii argumentacyjnych dwóch finałowych drużyn, publiczność miała okazję wystąpić w roli mówcy, który mógł poprzeć, bądź też zaprzeczyć, argumentom prezentowanym przez dwie strony debaty. Argument „za” miał wykazać szkodliwe działania nowoczesności na kulturę. „Generacja Alpha nie jest już inteligentniejsza od poprzedniego pokolenia” – komentował jeden z widzów. Pojawił się również argument „przeciw”: „Posty też kreują kulturę, a więc algorytmy też pomagają w tworzeniu kultury, generalnie podsuwając nam ją”.
Mimo, iż debaty między zespołami uczniów Trzeciego Liceum dobiegły już końca, nie jest to koniec Debat Oksfordzkich w Tarnowie. W nocy z 21 na 22 czerwca, w budynku III LO przy ul. Brodzińskiego 6 odbędzie się Tarnowska Noc Debaty, organizowana przez Tarnowską Ligę Debatancką. Starcia drużyn będą wtedy trwać całą noc, aż do poranka następnego dnia.
Krzysztof Górgól, Fot. Monika Batko