Pracownicy poradni pedagogiczno-psychologicznej w Legnicy zarabiają najmniej na Dolnym Śląsku. Chodzi o specjalny dodatek naliczany przez organ prowadzący czyli prezydenta miasta. Psychologowie i pedagodzy pokazują drastyczne dysproporcje w wynagrodzeniach w porównaniu do kolegów po fachu z Lubina, Jeleniej Góry, Głogowa Złotoryi czy Wrocławia i domagają się zmiany sposobu naliczania tego dodatkowego składnika wynagrodzenia.
Pracownicy poradni pedagogiczno-psychologicznej funkcjonującej w Legnicy pod nazwą Centrum Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej i Doskonalenia Nauczycieli powołali obywatelski komitet inicjatywy obywatelskiej i skorzystali z prawa obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej przedkładając stosowny projekt uchwały przewodniczącej Rady Miejskiej Legnicy. Z taką inicjatywą może wystąpić grupa co najmniej 300 mieszkańców, posiadających czynne prawo wyborcze. Projekt trafił do biura rady 17 października 2024 roku, a miejscy radni zajmą się nim na najbliższej sesji 27 stycznia 2025 roku.
Chodzi o dodatek za trudne warunki pracy przysługujący specjalistom poradni na mocy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej. Jego wysokość ustala w drodze uchwały organ prowadzący, czyli w tym wypadku prezydent miasta.
W Legnicy od 2016 roku dodatek ten wynosi 5 proc. wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela początkującego z tytułem zawodowym magistra z przygotowaniem pedagogicznym, podczas gdy w innych dolnośląskich poradniach jest nie tylko jest zdecydowanie wyższy procentowo, ale nalicza się go od zasadniczego wynagrodzenia pracownika z uwzględnieniem jego stopnia awansu.
Stawki dodatku:
- Jelenia Góra – 10 proc. wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela
- Lubin – 15-20 proc. kwoty bazowej
- Głogów – 10 proc. osobistego wynagrodzenia zasadniczego
- Złotoryja – do 40 proc. wynagrodzenia zasadniczego
- Wrocław – 30 proc. stawki bazowej
- Legnica – 5 proc. wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela początkującego
W Legnicy dodatek jest stały i od ponad ośmiu lat wynosi 245,40 zł!
Złożony obywatelski projekt uchwały ma to zmienić. Obejmuje on nie tylko pedagogów i psychologów, ale także m.in. nauczycieli prowadzących praktyczną naukę zawodu w szkołach rolniczych i medycznych, prowadzących zajęcia dwujęzycznie, nauczycieli prowadzących zajęcia dydaktyczne i wychowawcze w szkołach i przedszkolach specjalnych.
Czy obywatelski projekt uchwały znoszący finansowe dysproporcje uzyska poparcie radnych okaże się w najbliższy poniedziałek. jeżeli nie – może się okazać, iż tak poszukiwanych dziś psychologów i pedagogów dziecięcych legniczanie będą musieli szukać w innych miastach Dolnego Śląska.
***
Centrum Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej i Doskonalenia Nauczycieli w Legnicy to instytucja zatrudniająca: psychologów, pedagogów, logopedów, rehabilitantów, doradców zawodowych czy terapeutów integracji sensorycznej. Z usług poradni bezpłatnie mogą korzystać dzieci i młodzież, ich rodzice, a także nauczyciele.
Do poradni zgłaszają się rodzice bądź opiekunowie z dziećmi, które mają m.in problemy z nauką, sprawiają trudności wychowawcze, emocjonalnie lub społecznie odbiegają od rówieśników, z nieprawidłowościami w rozwoju psychomotorycznym, z wadami wymowy czy kłopotem z wyborem szkoły lub zawodu. To tu stawia się pierwsze diagnozy dotyczący autyzmu, depresji czy przemocy w rodzinie.