Formy i techniki landartu w teorii i praktyce

kbp.krosno.pl 1 tydzień temu

Co w landart’cie może działać edukacyjnie, wychowawczo, diagnostycznie, profilaktycznie, kompensacyjnie i terapeutycznie? Wyczerpujące odpowiedzi na to pytanie usłyszeli uczestnicy szkolenia, które odbyło się 10 października br. w KBP z udziałem pracowników Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej oraz bibliotekarzy z samorządowych bibliotek publicznych z powiatu krośnieńskiego - z gmin Iwonicz Zdrój, Krościenko Wyżne, Miejsce Piastowe i Korczyna.

"Land-art (nazywana też earth art) - sztuka tworzenia w naturze i z natury (również z pomieszczeniach). Ta aktywność artystyczna, animacyjna i terapeutyczna ma różne formy..." - wyjaśnił na początek prowadzący warsztaty Sławomir Waśniewski, prezentując przy tym dziesiątki przykładów zastosowania landartu.

Z wykorzystaniem naturalnych materiałów, takich jak ziemia, kamienie, piasek, rośliny czy woda, można stworzyć prace, które harmonijnie współistnieją z otaczającym krajobrazem i równocześnie wykorzystać je w działaniach edukacyjnych.

Po części teoretycznej przyszedł czas na praktykę. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy i otrzymali zadanie stworzenia własnych instalacji przy użyciu dostępnych materiałów naturalnych. Powstały kompozycje z kamieni, gałęzi, mchu i liści. Praca była okazją do połączenia kreatywności z naturą, a także do refleksji nad nietrwałością i ulotnością tworzonych dzieł. Każda z prac była wyjątkowa, odzwierciedlając różnorodność pomysłów i podejścia do materiałów.

Szkolenie było inspirującym doświadczeniem i pokazało uczestnikom możliwości landartu jako formy zabawy, sztuki, nauki i terapii.

Warsztaty prowadził  Sławomir Waśniewski - założyciel Centrum Innowacji INKOBI w Łodzi oraz Akademii Kreatywnej Edukacji w Łodzi; pedagog, oligofrenopedagog, arteterapeuta; wykładowca, trener kreatywności i innowacyjności, animator działań twórczych, trener biznesu.

Realizator szkoleń i warsztatów z zakresu metodyki pracy, organizacji, projektowania ofert, strategii i innowacji oraz promocji i rozwoju prowadzonych dla instytucji kultury i w placówkach oświatowych w całej Polsce. Trener-animator posiadający wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu zajęć i warsztatów edukacyjnych, kulturalnych i artystycznych dla dzieci, młodzieży dorosłych i seniorów - w tym osób z niepełnosprawnościami.

 Szkolenie odbyło się w ramach projektu "Biblioteka(rz) = rozwój, dialog, kreatywność", który krośnieńska biblioteka realizuje przy dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, z programu "Partnerstwo dla książki".

Idź do oryginalnego materiału