Agencja Informacyjna: 86 proc. respondentów badania, przeprowadzonego na zlecenie Adamed, uważa, iż w Polsce konieczne jest większe wsparcie dla szkół i rodziców w zakresie pomocy psychologicznej dzieci i młodzieży. By wzmocnić dobrostan uczniów, Fundacja Adamed, wraz z serwisem Życie warte jest rozmowy, w 2023 roku, rozpoczęła projekt „Wspierająca Szkoła”. Celem programu jest budowanie wspierającego otoczenia dla młodych osób, w kryzysie psychicznym.
Spis treści
Dramat w liczbach: Samobójstwa niepełnoletnich
Z danych Komendy Głównej Policji wynika, iż w 2024 r. aż 2.181 dzieci i nastolatków do 19. roku życia podjęło próbę samobójczą, z czego 127 zakończyło się śmiercią. Oznacza to, iż każdego dnia sześć młodych osób w Polsce próbuje odebrać sobie życie. To oczywiście tylko najtragiczniejszy „wierzchołek góry lodowej”, bo wiele dramatów niepełnoletnich, co prawda nie koczy się tak dramatycznie, co nie oznacza, iż ich nie ma. Z pewnością jest jest ich wielokrotnie więcej niż prób samobójczych. W odpowiedzi m.in. na te alarmujące dane powstał program Wspierająca Szkoła, realizowany przez Fundację Adamed i serwis Życie Warte Jest Rozmowy.
Co to jest program Wspierająca Szkoła?
„Wspierająca Szkoła” to program skierowany do uczniów, rodziców i nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którego celem jest profilaktyka zachowań samobójczych, dostarczenie wiedzy nauczycielom, rodzicom oraz grupie rówieśniczej. Uczy, jak być wsparciem dla młodych osób w kryzysie, gdzie szukać pomocy i jak jej udzielać
Jakie są efekty programu Wspierająca Szkoła?
W czerwca 2025 r. Fundacja Adamed, wraz serwisem Życie Warte Jest Rozmowy, wręczyły certyfikaty uczestnictwa w programie Wspierająca Szkoła. W ciągu 7 miesięcy program dotarł do niemal 740 pracowników szkół oraz 1.200 rodziców i opiekunów. Uczestnicy przeznaczyli łącznie 520 godzin dydaktycznych na rozwijanie kompetencji niezbędnych do skutecznego rozpoznawania i przeciwdziałania kryzysom psychicznym wśród dzieci i młodzieży. Certyfikaty potwierdzające udział w programie Wspierająca Szkoła, z rąk Pauliny Piechny-Więckiewicz – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej oraz organizatorów inicjatywy, odebrało 26 placówek edukacyjnych z całej Polski.
Czy program Wspierająca Szkoła jest objęty patronatem MEN?
I edycja programu została objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej (MEN). W wydarzeniu wręczenia certyfikatów uczestniczyła Paulina Piechna-Więckiewicz, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, która podkreślała, iż ochrona zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży to priorytet resortu edukacji: – „Ministertwo Edukacji Narodowej wdraża szereg działań, które mają na celu zwiększenie dostępności do wsparcia psychologiczno-pedagogicznego w szkołach, szkolenia nauczycieli oraz specjalistów, a także promowania edukacji zdrowotnej. Ponadto resort podejmuje także współpracę z organizacjami pozarządowymi i instytucjami, które – jak Fundacja Adamed – realizują wartościowe inicjatywy, odpowiadające na realne potrzeby młodych ludzi. Program Wspierająca Szkoła jest przykładem właśnie takiego działania – kompleksowego, merytorycznego i opartego na zrozumieniu wyzwań, z jakimi mierzą się uczniowie i nauczyciele.” – Oznajmiła Pauliny Piechny-Więckiewicz – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.
Jak narodził się pomysł programu Wspierająca Szkoła?
Pomysł programu Wspierająca Szkoła zrodził się z osobistych doświadczeń dr n. med. Małgorzaty Adamkiewicz, która jest prezesem Fundacji Adamed i jej córki Laury Adamkiewicz. Obydwie panie zetknęły się z luką w systemowym wsparciu psychicznym młodzieży.
„Pomysł stworzenia programu Wspierająca Szkoła pojawił się, gdy moja koleżanka podzieliła się ze mną swoimi problemami emocjonalnymi.” – Wspomina Laura Adamkiewicz. – „Była to dla mnie trudna sytuacja, ponieważ bardzo chciałam pomóc, ale we adekwatny sposób. To wydarzenie uświadomiło mi, iż ja i moi rówieśnicy nie mamy wystarczającej wiedzy i narzędzi, by skutecznie reagować. Dlatego też zaangażowałam się w opracowywanie poradników oraz gry edukacyjnej skierowanej do uczniów i uczennic, biorących udział w programie. Dzięki temu, materiały te uwzględniają perspektywę i punkt widzenia młodej osoby.” – Wyjaśnia Laura Adamkiewicz.
Co dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz sądzi o ludzkim życiu i zdrowiu?
„Dla mnie jako lekarza, nie ma nic cenniejszego niż ludzkie życie i zdrowie.” – Oświadczyła dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz. –„Dla rodzica nie istnieje większa tragedia niż śmierć dziecka.Dlatego to właśnie my, dorośli, ponosimy odpowiedzialność za stworzenie bezpiecznego, wspierającego środowiska, w którym młode pokolenie będzie mogło rozwijać się, uczyć i budować swoją przyszłość. Na tym fundamencie opiera się idea programu Wspierająca Szkoła. My w Fundacji Adamed wierzymy, iż możemy – i musimy – robić więcej.Dlatego nieustannie rozwijamy nasze działania, by wspierać tych, którzy najbardziej tego potrzebują. Bo przyszłość zaczyna się tutaj, dziś – w sercach i umysłach młodych ludzi.” – Uważa dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz.
Kto współpracuje przy realizacji programu Wspierająca Szkoła?
Program Wspierająca Szkoła realizowany jest we współpracy z ekspertami, z serwisu Życie Warte Jest Rozmowy, w tym suicydologami, psychologami i edukatorami. – „I edycja programu Wspierająca Szkoła pokazała nam, jak ogromne potrzeby systemowe są obecne w tym zakresie.’ – Oznajmiła dr Halszka Witkowska – pomysłodawczyni i koordynatorka serwisu Życie Warte Jest Rozmowy, współorganizatora programu Wspierająca Szkoła. – „Jednocześnie dyrekcje, kadra, jak i rodzice szkół, z jakimi współpracowaliśmy w tej edycji programu Wspierająca Szkoła, okazali prawdziwą otwartość, chęć i zaangażowanie, chcąc poznać narzędzia, metody i sposoby pomocy oraz wsparcia młodym podopiecznym w kryzysie. Śmiało mogę powiedzieć, iż dorośli pracujący w nich z młodzieżą są przygotowani, by im towarzyszyć w trudnych momentach.” – Uważa dr Halszka Witkowska – pomysłodawczyni i koordynatorka serwisu Życie Warte Jest Rozmowy, współorganizatora programu Wspierająca Szkoła.
Ile szkół wzięło udział w programie Wspierająca Szkoła?
W pilotażu oraz I edycji programu Wspierająca Szkoła wzięło udział łącznie 30 szkół z całej Polski. Każda z tych placówek, uzyskała dostęp do 4. szkoleń dla nauczycieli i pracowników, webinaru dla rodziców, a także do indywidualnych konsultacji z suicydologiem. Oprócz tego, wszystkie placówki przygotowały spersonalizowaną procedurę kryzysową oraz powołały zespół kryzysowy w przypadku sytuacji zagrożenia życia i zdrowia psychicznego.
Co to jest Fundacja Adamed?
Fundacja Adamed została założona z myślą o wspieraniu rozwoju utalentowanej młodzieży oraz promowaniu nauk ścisłych i przyrodniczych. Jej działalność obejmuje integrację środowiska akademickiego z sektorem farmaceutycznym, medycznym i biotechnologicznym, promując ideę współpracy. Dzięki temu Fundacja Adamed stara się przyczyniać do rozwoju edukacji i wiedzy w Polsce.
Jakie są najważniejsze programy Fundacji Adamed?
Wśród najważniejszych programów realizowanych przez Fundację Adamed wyróżnia się Adamed SmartUP, którego misją jest popularyzacja nauk ścisłych i przyrodniczych wśród polskich uczniów szkół średnich. Program ten ma na celu pomoc najbardziej zdolnej młodzieży w ujawnianiu ich intelektualnego potencjału. Jest to inicjatywa, która bezpośrednio wpisuje się w cele Fundacji, tj. rozwój, edukacja i dzielenie się wiedzą.
Kolejnym ważnym projektem jest Adamed Expert Foundation, realizowany we współpracy z Radą Naukową. Program ten ma na celu rozpowszechnianie wiedzy, zwłaszcza w dziedzinie ekspertyzy medycznej i biotechnologicznej, zarówno wśród profesjonalistów służby zdrowia, jak i szerszej publiczności. Jest to odpowiedź na wyzwania współczesnego świata, w którym wiedza ekspercka i rozwój nauki odgrywają kluczową rolę.
Kto zasiada w zarządzie Fundacji Adamed?
Zarząd Fundacji Adamed tworzą osoby z wieloletnim doświadczeniem w branży, co zapewnia skuteczną realizację jej misji. Prezesem Zarządu jest Małgorzata Adamkiewicz, a wiceprezesem Maciej Adamkiewicz. Członkiem Zarządu jest również Katarzyna Dubno. Ich zaangażowanie i wizja przekładają się na sukcesy Fundacji Adamed w promowaniu nauki i edukacji w Polsce.
Działalność Fundacji Adamed stanowi znaczący wkład w rozwój edukacyjny i naukowy w Polsce, inspirując młode pokolenia do odkrywania pasji do nauk ścisłych i przyrodniczych. Poprzez swoje programy i inicjatywy, Fundacja Adamed wspiera utalentowaną młodzież oraz przyczynia się do budowania silnego związku między światem nauki a potrzebami społeczeństwa.
Dziękujemy za przeczytanie tekstu do końca. Polecamy inne wiadomości zamieszczone na stronie internetowej www.agencja-informacyjna.com. Życzymy ciekawej lektury. Agencja Informacyjna
AI, Life /dec/ 11 lipca 2025 zdj. mat. prasowe