„Głos o Polsce”. Cykl prelekcji o małych ojczyznach w LCK

radio.lublin.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: „Głos o Polsce”. Cykl prelekcji o małych ojczyznach w LCK


W Lublinie zainaugurowano cykl dwunastu prelekcji „Głos o Polsce”. Podczas spotkań organizatorzy będą chcieli zwrócić uwagę na małe ojczyzny, regionalne wspólnoty, które stanowią filar wartości. Spotkania są odpowiedzią na pojawiającą się potrzebę budowania tożsamości narodowej.

Tematem przewodnim pierwszego spotkania było wystąpienie dr Justyny Błażejowskiej pt. „Głos rozsądku małych ojczyzn. Po co dziś rozmawiać o Polsce?” oraz wykład prof. Pawła Skibińskiego pt. „Mocarze ducha: Jan Paweł II i kard. Stefan Wyszyński – tandem tysiąclecia”.

– Nauki Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego wpływają na tożsamość Polaków w sposób znaczny – mówi prof. Paweł Skibiński, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego. – Myślę, iż niemal każde większe miasto w Polsce ma jakiś papieski znak, który zmienia rozumienie przestrzeni, zmienia rozumienie tego, jak odczuwamy związek z naszą lokalnością, z naszym miastem.

– Chcemy rozmawiać o Polsce, o jej przeszłości, przyszłości i teraźniejszości mówi Marcin Gawęda, wiceprezes zarządu Fundacji Archiwum Jana Olszewskiego. – Szukamy wartości, które z Lublina i Lubelszczyzny można przenieść na poziom ogólnokrajowy. Najlepszych i najciekawszych rzeczy naszym zdaniem, które mogą być inspiracją do poszukiwania tej drogi do naszych małych wspólnot.

Podczas wydarzenia została również zaprezentowana przez Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego wystawa pt. „Droga życia Wyszyńskiego”. Ekspozycja opowiada o etapach życia kardynała, jego osiągnięciach w służbie Kościoła oraz o nauczaniu. Wystawa dostępna jest w Lubelskim Centrum Konferencyjnym, do odwołania.

PBer / opr. LisA

Fot. Lubelskie Centrum Konferencyjne

Idź do oryginalnego materiału