Gorączka przy ząbkowaniu? jeżeli zobaczysz ten wynik na termometrze, czas do lekarza!

mamadu.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Gdy dziecko ząbkuje, nie powinno mieć gorączki Fot. Imustbedead/Pexels


Kiedy dziecko ząbkuje, jego dziąsła stają się zaczerwienione, bardzo wrażliwe i bolesne. Zdarza się, iż maluch zaczyna także gorączkować. Wielu rodziców uważa, iż to naturalne, inni zastanawiają się, czy jest to powód do odwiedzenia pediatry.


Rodzice często uważają, iż podczas ząbkowania u dziecka może pojawić się gorączka.

Lekarze nie wskazują na żadne powiązania między ząbkowaniem a gorączką. Podobnie biegunka, kaszel ani katar nie są objawami ząbkowania.

Ząbkowanie może jednak spowodować stan podgorączkowy. Temperatura ciała dziecka nie jest wówczas wyższa niż 38 st.C.


Gorączka przy ząbkowaniu


Gorączka przy ząbkowaniu nie jest czymś naturalnym, jak zwykło się uważać. Przeważnie pogląd ten rozpowszechniają sami rodzice, ale chodzi tu przede wszystkim o kwestię nazewnictwa. Rodzice, potocznie, gorączką nazywają stan, w którym dziecko ma jakkolwiek podwyższoną temperaturę ciała. Przede wszystkim trzeba więc rozróżnić, jak to wygląda z medycznego punktu widzenia:

O gorączce mówimy, gdy temperatura ciała wynosi co najmniej 38 st. C, według niektórych źródeł natomiast dopiero 38,5 st.C


Jeśli temperatura ciała mieści się w zakresie 37-38 st. C, jest to stan podgorączkowy.


Ząbkowanie natomiast, czyli wyrastanie mlecznych zębów, jest procesem fizjologicznym i normalną częścią rozwoju niemowlęcia, zaczyna się około 6. miesiąca życia, z indywidualnymi wariantami czasu i kolejności wyrzynania się zębów. Ząbkowaniu towarzyszą zwykle:

miejscowy odczyn dziąseł, czyli zaczerwienienie, rozpulchnienie


obfite ślinienie.


Poza tym, u około 25-30 proc. dzieci mogą wystąpić objawy dodatkowe, takie jak:


niepokój


płaczliwość


ból dziąseł, a także stan zapalny dziąseł, wynikający ze wsadzania rączki i różnych przedmiotów do buzi


niechęć do jedzenia, brak apetytu, trudności z uchwyceniem sutka lub smoczka


stan podgorączkowy.


Czy przy ząbkowaniu może być gorączka?


Gorączka przy ząbkowaniu nie występuje. Podobnie jak biegunka, katar ani kaszel. jeżeli podczas ząbkowania u dziecka pojawią się takie objawy, ich przyczyn należy upatrywać w równolegle rozwijającej się infekcji, ewentualnie alergii. Amerykańska Akademia Pediatrii ma w tej kwestii jasne stanowisko: gorączka przy ząbkowaniu to mit. Stan zapalny w dziąsłach może wpłynąć na nieznaczne podwyższenie temperatury u dziecka (stan podgorączkowy), ale nie na gorączkę.

Co oznacza gorączka przy ząbkowaniu?


Pierwsze ząbki zaczynają się wyrzynać zwykle około 6. miesiąca życia. Jest to też ten moment, w którym spada u dziecka odporność nabyta od matki. Poziom immunoglobulin spada i naturalnie maluch staje się bardziej podatny na wszelkie infekcje. Może po prostu zdarzyć się tak, iż właśnie zaczyna się u niego jakaś choroba. Pojawia się wydzielina z nosa, gorączka i jeżeli jednocześnie zauważymy, iż dziecko ząbkuje, objawy te przypisujemy właśnie wyrzynającym się ząbkom. A jest to błąd.

Stan podgorączkowy podczas ząbkowania


Natomiast, jak najbardziej, podczas ząbkowania może wystąpić stan podgorączkowy. Nieznaczny wzrost temperatury ciała, zwykle około 37,5 st.C i nieprzekraczający 38 st. C ma prawo utrzymywać się przez cały czas wyrzynania się ząbka. U jednych dzieci pojawia się już na samym początku, u innych dopiero w momencie, w którym ząb przebija się przez dziąsło. Zwykle proces ten trwa około trzech dni i także mniej więcej tyle może utrzymywać się stan podgorączkowy.

Czasem, szczególnie w przypadkach, kiedy dziecko wkłada do buzi rączki oraz różne przedmioty, w rozpulchnionym dziąśle może rozwinąć się stan zapalny. Może mu towarzyszyć stan podgorączkowy, ale nie gorączka.

Gorączka przy ząbkowaniu: kiedy do lekarza?


Jeśli pojawia się gorączka przy ząbkowaniu u niemowlęcia, nie należy tego bagatelizować. Rodzice często w takiej sytuacji chcą jakoś ulżyć dziecku, podają mu na przykład syrop przeciwgorączkowy, sądząc, iż gorączka jest związana z ząbkowaniem. Próbują także pomóc dziecku różnymi sposobami na ząbkowanie – maściami i żelami przeciwbólowymi lub chłodzącymi o działaniu miejscowym, podczas gdy ząbkowanie nie jest powodem tej gorączki.

Można w ten sposób jednak przegapić objawy poważniejszej infekcji. Pamiętaj – temperatura powyżej 38 st. C nie występuje tylko z powodu bolesnego ząbkowania. Nie lekceważ jej – zawsze, gdy u dziecka występuje wysoka gorączka, należy skonsultować się z lekarzem pediatrą.

źródło: sciencedirect.com


Idź do oryginalnego materiału