Gorzki smak cukru, czyli słodka edukacja dla zdrowia dzieci

strefamiast.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Udział w projekcie jest bezpłatny. Pierwsze warsztaty kulinarno-edukacyjne zaplanowano na maj! FOT. MARTA SOBALA


Czy w kabanosach może kryć się cukier? Ile gramów tego składnika spożywa przeciętny Polak w ciągu roku? I czy możliwe jest całkowite wyeliminowanie go z codziennej diety? Te i wiele innych, zaskakujących pytań stanie się tematem przewodnim nowego projektu edukacyjnego „Gorzki smak cukru”, realizowanego przez Stowarzyszenie Aglomeracja Wrocławska we współpracy z Fundacją Polskiedzieci.org.

Celem projektu jest zwiększenie świadomości dzieci na temat wpływu nadmiernego spożycia cukru na zdrowie oraz kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych - w sposób przystępny, angażujący i inspirujący. Uczestnicy dowiedzą się m.in., ile cukru znajduje się w typowej diecie Polaka, jak rozpoznawać jego ukryte źródła w codziennych produktach oraz jak czytać etykiety i odróżniać rozmaite rodzaje cukrów. Nie zabraknie też części praktycznej - dzieci własnoręcznie przygotują zdrowe desery bez dodatku cukru, sprawdzą zawartość cukru w popularnych produktach spożywczych i spróbują swoich sił w quizie „W którym produkcie jest najwięcej cukru?”. Będzie smacznie, praktycznie i kolorowo, a wszystko to pod okiem wyspecjalizowanej kadry prowadzących.

Warsztaty to nie jedyne z zaplanowanych działań. Dla uczniów biorących udział w projekcie przygotowano również element rywalizacyjny - konkurs z wyjątkową nagrodą: warsztatami kulinarnymi na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Szczegóły dotyczące zadania konkursowego zostaną przekazane w czasie zajęć.

„Gorzki smak cukru” to inicjatywa, która obejmie nie tylko dzieci, ale także nauczycieli i wychowawców. Specjalnie dla nich zaplanowano webinar, którego celem jest pokazanie wpływu osób dorosłych na nawyki żywieniowe uczniów. Poruszona zostanie również problematyka sygnowanych nazwiskami influencerów produktów, których skład nie zawsze odpowiada standardom zdrowego żywienia.

W pierwszej edycji projektu udział weźmie maksymalnie 80 klas czwartych szkół podstawowych z terenu 11 gmin członkowskich Stowarzyszenia: Bierutowa, Długołęki, Jordanowa Śląskiego, Kobierzyc, Kondratowic, Krośnic, Malczyc, Mietkowa, Przeworna, Twardogóry i Zawoni. Szkoły mogą zgłaszać swoje zainteresowanie projektem m.in. poprzez kontakt mailowy (biuro@aglomeracja.wroclaw.pl). Udział w projekcie jest bezpłatny. Pierwsze warsztaty kulinarno-edukacyjne zaplanowano na maj!

Idź do oryginalnego materiału