Gratulujemy prof. Stanisławowi S. Niciei

opowiecie.info 8 miesięcy temu

50–lecie pracy naukowej, wydanie 20. tomu „Kresowej Atlantydy” i 30–lecie Uniwersytetu Opolskiego, którego był przez lata rektorem i współtwórcą – to niezły moment na nagrody dla profesora Stanisława Sławomira Niciei.

Przypomnijmy: Na przedostatniej w kadencji sesji radni sejmiku podjęli uchwałę o przyznaniu profesorowi Stanisławowi Sławomirowi Niciei tytułu Honorowego Obywatela Województwa Opolskiego. Z takim wnioskiem, wystąpił marszałek Andrzej Buła. Uchwała została przyjęta jednogłośnie…

Niezwłocznie po ogłoszeniu tej decyzji profesor przyznał się nam, iż to dla niego jedna z dwóch najważniejszych nagród w życiu. Pierwsza to honorowe obywatelstwo rodzinnego miasta – Strzegomia.

To nagroda ważna także dlatego, iż nie zdewaluowana i iż jej posiadaczami są nieliczni, a wśród nich abp Alfons Nossol i „emblematyczna” opolanka, prof. Dorota Simonides. 95 -letnia, była Senatorka, przyznaje, iż ma taką w kolekcji i odpowiada nam jak godna autorka „Berów śmiesznych i uciesznych” – wciąż pełna dowcipu.

Już poważnie profesor Simonides dodała, iż takich ludzi życzyłby sobie każdy region. – Tak odznaczani to nie są ludzie, którzy zasłużyli się pochlebstwem, ale tacy, którzy naprawdę dla tego regionu bardzo dużo zrobili – zapewniała. Na uroczystości pojawili się liczni przyjaciele Profesora, między innymi prof. Jan Miodek, który znany jest z tego, iż trudno go czymś zadziwić.

A laudację wygłosił osobiście wnioskodawca nagrody marszałek Andrzej Buła. – To nasze podziękowanie, radnych i całej wspólnoty regionalnej, za całokształt pracy Pana Profesora dla Opolszczyzn mówił. Dla naszej nauki, akademickości, wielokulturowości, w tym szczególnie za rozwój Uniwersytetu Opolskiego, zbudowanie jego materialnego kształtu, wysokiego prestiżu oraz wyeksponowanie w swojej twórczości, dziedzictwa kresowej natywności i ocalenie od zapomnienia najcenniejszych wartości Kresów. To wybitny naukowiec, historyk, biograf, eseista, wizjoner, osobowość wielkiego formatu. Człowiek niezwykle pracowity, inteligentny, mądry i niestrudzony propagator aktywnego, szerokiego i otwartego uprawiania nauki, historii, uczestniczenia w życiu społecznym, tworzenia wartości oraz trwałych śladów swojej działalności. Samej bibliografii prac szacuje się na ponad tysiąc pozycji, a do tego dochodzą bardzo liczne wywiady, wykłady, referaty, odczyty, spotkania autorskie, filmy dokumentalne. Pan Profesor wykształcił setki studentów, wypromował kilkunastu doktorów. Był przez 4 kadencje rektorem Uniwersytetu Opolskiego, w latach 1996 – 2016, i to były wspaniałe lata dla rozwoju kariery Pana Profesora i najważniejsze dla rozwoju i otwarcia Uniwersytetu na akademickie środowisko oraz mapę kraju i Europy budujące prestiż i tożsamość regionu. – mówił dalej marszałek.

Andrzej Buła przypomniał także, iż swoistym kamieniem milowym w życiu i karierze Profesora były pionierskie prace naukowe – „Cmentarz Łyczakowski we Lwowie w 1786 – 1986” wydana w 1988 roku i „Cmentarz Obrońców Lwowa” wydana w 1990 roku. Obie książki przyniosły Profesorowi uznanie, wiele nagród i wyróżnień, a sukces ten był silnym impulsem do rozwinięcia i prezentacji problematyki kresowej w kolejnych 20. tomach „Kresowej Atlantydy”. Do dorobku Profesora trzeba też zaliczyć opolskie Wzgórze Uniwersyteckie, Muzeum Uniwersytetu, odrestaurowane Collegium Minus na Placu Kopernika czy stworzenie skwerku Vaclawa Havla.

Fot. Melonik

Idź do oryginalnego materiału