Habemus papam! Amerykanin Robert Prevost nowym papieżem. Przyjął imię Leon XIV

supernowosci24.pl 1 dzień temu
Papież Leon XIV (Fot. FB Vatican News)

W czwartek o godz. 18:08 biały dym, wydobywający się z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie, obwieścił światu wybór nowego, 267. papieża. Dokonano tego w drugim dniu trwającego od środy konklawe, w 4. głosowaniu. Został nim 69-letni Amerykanin, Robert Prevost, który przyjął imię Leon XIV.

Wyboru papieża dokonywało od środy 133 kardynałów z 71 krajów, którzy nie ukończyli 80 lat. Wśród nich znalazło się czterech Polaków: Stanisław Ryłko, Kazimierz Nycz, Konrad Krajewski i Grzegorz Ryś. Do wyboru nowego papieża potrzebnych było 2/3 głosów czyli 89.

Fot. FB Vatican News

Po godz. 19 na balkon bazyliki Świętego Piotra wszedł kardynał protodiakon Dominique Mamberti i ogłosił wiadomość o wyborze 267. papieża słynnymi już słowami „Habemus papam”. Następnie podał jego imię – Leon.

„Pokój niech będzie z Wami” – to pierwsze słowa papieża Leona XIV, który chwilę wcześniej po raz pierwszy pokazał się światu i przemówił do wiernych.

– Bracia i Siostry najdrożsi, to pierwsze pozdrowienie Chrystusa Zmartwychwstałego, dobrego Pasterza, który dał życie za nasze grzechy. Także ja chciałbym, żeby to pozdrowienie, pozdrowienie pokoju, weszło do naszego serca, aby zapanowało w waszych rodzinach, doszło do wszystkich osób, gdziekolwiek się znajdują, do wszystkich narodów, do całej ziemi. Pokój niech będzie z wami – mówił.

– Dziękuję papieżowi Franciszkowi. Chcę podziękować także wszystkim kardynałom, braciom moim, którzy wybrali mnie jako Następcę Piotrowego, abym wspólnie z wami mógł kroczyć w zjednoczonym Kościele, szukając zawsze pokoju, sprawiedliwości, szukając zawsze pracy z mężczyznami i kobietami, którzy wierzą w Jezusa Chrystusa bez lęku – kontynuował.

– Jestem synem świętego Augustyna, jestem augustynianinem. Wszyscy możemy wspólnie kroczyć w stronę tej ojczyzny, którą przygotował dla nas Bóg – dodał.

– Wszystkim tym, szczególnie mojej ulubionej diecezji Chiclayo w Peru, gdzie naród pełen wiary i jego biskup dzieli się swoją wiarą i dał tyle, aby podążać za Kościołem pełnym wiary w Jezusa Chrystusa, wszystkim wam, bracia i siostry z Rzymu, z Włoch, z całego świata – chcemy być Kościołem synodalnym, Kościołem, który kroczy, Kościołem, który zawsze szuka pokoju, który zawsze szuka miłości, który zawsze chce być blisko tym, którzy cierpią – powiedział Leon XIV.

Kim jest nowy papież?

Robert Prevost urodził się 14 września 1955 r. w Chicago. Amerykański duchowny rzymskokatolicki, augustianin, doktor prawa kanonicznego, przełożony generalny Zakonu św. Augustyna w latach 2001–2013, administrator apostolski sede vacante diecezji Chiclayo w latach 2014–2015, biskup diecezjalny Chiclayo w latach 2015–2023, administrator apostolski diecezji Callao w latach 2020–2021, arcybiskup ad personam od 2023 r., prefekt Dykasterii ds. Biskupów i przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej od 2023 r., kardynał od 2023 r. (najpierw w stopniu diakona, w 2025 r. promowany do stopnia biskupa), członek Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego od 2023r.

2 września 1978 r. wstąpił do zakonu św. Augustyna, natomiast profesję wieczystą złożył 29 sierpnia 1981 r. Święcenia prezbiteratu otrzymał 19 czerwca 1982 r. w Rzymie, których udzielił mu arcybiskup Jean Jadot, pro-przewodniczący Sekretariatu ds. Niechrześcijan.

Przez wiele lat pracował w Peru m.in. jako prefekt w zakonnym seminarium w Trujillo. W latach 1999–2001 był prowincjałem amerykańskiej prowincji zakonnej.

W latach 2001–2013 był przełożonym generalnym augustianów, a w kolejnych latach był wikariuszem prowincjalnym oraz dyrektorem formacyjnym w konwencie w Chicago.

Robert Prevost jako biskup Chiclayo, 2014 r. (Fot. Wikipedia)

3 listopada 2014 r. papież Franciszek mianował go administratorem apostolskim diecezji Chiclayo oraz biskupem tytularnym Sufar.

Święcenia biskupie otrzymał 12 grudnia 2014 r. w katedrze św. Marii w Chiclayo. Głównym konsekratorem był arcybiskup James Green, nuncjusz apostolski w Peru, zaś współkonsekratorami Jesús Moliné Labarta, biskup senior Chiclayo, i Salvador Piñeiro García-Calderón, arcybiskup metropolita Ayacucho.

Jako zawołanie biskupie przyjął słowa „In illo uno unum” (Jedno w jednym Chrystusie), zaś 26 września 2015 r. papież prekonizował go biskupem diecezjalnym tejże diecezji.

15 kwietnia 2020 r. papież Franciszek mianował go administratorem apostolskim diecezji Callao. Funkcję tę pełnił do 26 maja 2021 r., kiedy zarząd nad diecezją objął biskup Luis Alberto Barrera Pacheco MCCI.

30 stycznia 2023 papież Franciszek mianował go prefektem Dykasterii ds. Biskupów i przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej, wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa ad personam. Urząd objął 12 kwietnia 2023 r.

9 lipca 2023 r. podczas modlitwy Anioł Pański papież Franciszek zapowiedział włączenie go do Kolegium Kardynałów, a 30 września 2023 r. w trakcie konsystorza na placu Świętego Piotra kreował go kardynałem diakonem, a jako kościół tytularny nadał mu kościół św. Moniki.

28 stycznia 2024 r. uroczyście objął swój kościół tytularny w Rzymie.

4 października 2023 r. papież Franciszek mianował go członkiem Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego, a także członkiem w następujących Dykasteriach: ds. Ewangelizacji – sekcja druga ds. pierwszej Ewangelizacji i nowych Kościołów partykularnych; Nauki Wiary; ds. Kościołów Wschodnich; ds. Duchowieństwa; ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego; ds. Kultury i Edukacji; ds. Tekstów Prawnych.

6 lutego 2025 r. został podniesiony przez papieża do rangi kardynała biskupa, na równi z pozostałymi kardynałami biskupami diecezji suburbikarnych, przydzielając mu diecezję Albano.

Idź do oryginalnego materiału