„Pociąg Zwycięstwa” już na trasie! Na trzy dni specjalne wagony zamienią się w salę lekcyjną. Uczniowie szkół poznają historię Powstania Wielkopolskiego. Inicjatywa związana jest ze 105. rocznicą tego wydarzenia. W podróż wyruszy około 3 tysięcy dzieci.
Koleje Wielkopolskie
„Pociąg Zwycięstwa” wyruszył na tory wielkopolskie. Przez trzy dni będzie podróżować po różnych miastach regionu. W jego wagonach odbędą się lekcje, prowadzone przez rekonstruktorów i nauczycieli, którzy w barwny sposób przybliżą uczniom historię Powstania Wielkopolskiego.
Trasa „Pociągu Zwycięstwa”
Pociąg Zwycięstwa rozpoczął swoją podróż już dziś, 7 stycznia. Ten nietypowy skład będzie kursował przez trzy dni, obejmując trasę przez różne miasta Wielkopolski. Podróż odbędzie się na czterech trasach, które przewidziane są przez organizatorów. Pociąg odwiedzi między innymi takie miejscowości jak Oborniki, Inowrocław, Września, Ostrowa Wielkopolska, Ostrzeszów, Nowy Tomyśl i Leszno.
Projekt zakłada wykorzystanie pociągu jako mobilnej klasy edukacyjnej, gdzie młodzież będzie miała okazję uczyć się historii w nietypowy sposób. Organizatorzy zakładają, iż w zajęciach weźmie udział około 3 tysięcy dzieci. Oprócz lekcji na temat Powstania Wielkopolskiego, dzieci będą miały możliwość skorzystania z licznych atrakcji na stacjach kolejowych, takich jak występy kibiców sportowych czy degustacja pączków.
Cały projekt ma na celu edukację młodego pokolenia w przystępny i interesujący sposób oraz przybliżenie im historii regionu.
– Lekcja nie musi być nudna. Chcemy pokazać, iż uczeń może wyjść ze szkolnej ławki i dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy w nietuzinkowy i unikatowy sposób – mówiła Kinga Sarna, przedstawiciel Związku Nauczycielstwa Polskiego.
„Pociąg Zwycięstwa” – wygląd
Wygląd pociągu jest równie niezwykły, co jego funkcja. Na zewnątrz pojazdu można zobaczyć liczne obrazy przedstawiające żołnierzy walczących w Powstaniu Wielkopolskim. Wewnątrz wagonów umieszczone są banery, także ukazujące żołnierzy na polu walki, wypożyczone z Zespołu Szkół nr 1 w Luboniu. Dodatkowo, dzieci ze szkół wykonały ozdobne rozety, którymi również przyozdobiono pociąg.