Historia Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie (cz. 3) [ZDJĘCIA]

lubiehrubie.pl 9 godzin temu

Wraz z wyzwoleniem naszych ziem – we wrześniu 1944 r. – szkoła podjęła normalną pracę. Wielką zasługą nauczycieli i pracowników było uratowanie przed zniszczeniem maszyn, urządzeń i pomocy szkolnych.

Ofiarność ludzi sprawiała, iż placówka ta, choć z trudem, rozwijała się, powiększała swoją bazę materialną, poprawiała styl pracy i zaspokajała oczekiwania społeczne w zakresie edukacji i ekonomii.

Warsztaty szkolne jako największy i czynny zakład mechaniczny w mieście, a także w całej okolicy, brały udział w odbudowie kraju. Uczniowie uczyli się naprawiając mosty, uruchamiając młyny, mleczarnie, cukrownie i gorzelnie oraz remontując sprzęt i maszyny rolnicze. W warsztatach powstała wtedy odlewnia żeliwa, w której wykonywano części do naprawianych maszyn. Oprócz odlewni uruchomiono również produkcję tokarek, wiertarek i młotów sprężynowych. Co prawda szkoła cały czas borykała się z trudnościami lokalowymi, bo budynki warsztatów znajdowały się w czterech różnych miejscach miasta: przy ulicy Partyzantów, Kilińskiego i dwóch miejscach przy ulicy Zamojskiej, ale nie przeszkadzało to jednak, by osiągać dobre wyniki w nauczaniu i produkcji.

Czytaj: Historia Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie (cz. 1) [ZDJĘCIA]

W 1950 r. w wyniku połączenia z Publiczną Średnią Szkołą Zawodową powstała Zasadnicza Szkoła Metalowo-Odlewnicza a wchodzące w jej skład warsztaty produkowały obrabiarki dla szkół zawodowych okręgu lubelskiego.

W 1954 r. doszło do następnej reorganizacji placówki i do kolejnej zmiany nazwy i kierunków kształcenia: utworzono Zasadniczą Szkołę Mechanizacji Rolnictwa.

Przez cały ten okres największą bolączką szkoły były problemy lokalowe – młodzież uczyła się przecież w różnych punktach miasta. Biorąc pod uwagę te niedogodności oraz nieustanny rozwój szkoły kolejni dyrektorzy: Adam Dubik, Henryk Kamiński, Adolf Gronowicz, i Kazimierz Szkudziński czynili starania o budowę nowych obiektów szkolnych.

Zobacz: Historia Zespołu Szkół nr 1 (cz. 2) [ZDJĘCIA]

W czerwcu 1962 r. położono kamień węgielny pod budowę nowych budynków szkoły.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników i młodzieży, a także bardzo znaczącej pomocy władz miejskich i oświatowych już w 1965 r. oddano pierwsze budynki internatu oraz w 1966 r. warsztatów szkolnych. Ostatecznie wszystkie prace budowlane zakończyły się w 1969 r. oddaniem do użytku budynku głównego szkoły. Sama przeprowadzka i urządzenie szkoły to już była zasługa i wielkie zaangażowanie pracowników placówki na czele z ówczesnym dyrektorem Andrzejem Tokarskim.

1 września 1973 r. w miejsce Zasadniczej Szkoły Mechanizacji Rolnictwa utworzono Zespół Szkół Zawodowych Nr 1, w 1981 r. ponownie zmieniono nazwę na Zespół Szkół Mechanizacji Rolnictwa.

Opracowanie: Barbara Pilarczyk

Zdjęcia pochodzą z Kroniki Szkolnej

Zobacz też:

Hrubieszów: Pamięci Stanisława Łuczkiewicza



Chcesz podzielić się informacjami z Hrubieszowa i powiatu hrubieszowskiego z Czytelnikami lubiehrubie? Prześlij info i zdjęcia na adres lubiehrubie@gmail.com

Idź do oryginalnego materiału