W niedzielę w Zychach w gminie Radoszyce odbyły się kolejne uroczystości przypominające pobyt Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” wraz ze swoim oddziałem w miejscowej gajówce, a także wszystkich tych mieszkańców regionu, którzy pomagali majorowi, a następnie byli za to represjonowani przez najeźdźcę. W tym roku hubalowa uroczystość była wyjątkowa, bo zorganizowano ją w dziesięciolecie odsłonięcia pomnika w tej miejscowości.
Wydarzenie rozpoczęte zostało uroczystą mszą świętą w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Radoszycach. Następnie uczestnicy wybrali się do miejscowości Zychy, gdzie miały miejsce oficjalne obchody przy tamtejszym pomniku.
Tam, po wprowadzeniu sztandarów na plac przy obelisku, odśpiewano „Mazurek Dąbrowskiego”, a następnie wygłoszone zostały okolicznościowe przemówienia.
– „Po raz kolejny spotykamy się w miejscowości Zychy, przed gajówką, aby uczcić pamięć pobytu Henryka Dobrzańskiego ps. 'Hubal’, który to w październiku 1939 roku, wraz ze swoim oddziałem, przebywał tutaj i się ukrywał. To w tym miejscu została utworzona między innymi rota przysięgi, tutaj miejscowa ludność ukrywała Hubala przed okupantem niemieckim” – mówi nam zastępca burmistrza.
Uroczystość była znacząca, gdyż odbywała się w dziesiątą rocznicę odsłonięcia pomnika w Zychach. Uczestniczył w niej między innymi podpułkownik Wiesław Margas, wnuk gajowego Jana Barana, który przyjął majora „Hubala” w tej miejscowości. On opowiedział nam o wizycie Henryka Dobrzańskiego:
– „Dotarł do wsi Zychy 20 października 1939 roku i tutaj przebywał do 28 października w Zychach w gajówce, powołał Ośrodek Bojowy Kielce, powołał drużyny kadrowe w Lipie i Radoszycach i jednocześnie opracował wiele innych dokumentów. W wyniku donosu jednego z mieszkańców tej wsi, 30 października zostały aresztowane osoby, które są wymienione na tym obelisku”
Po przemówieniach przyszedł czas na część artystyczną, a na koniec na wszystkich czekał poczęstunek.
W uroczystościach wzięli udział między innymi: zastępca burmistrza Miasta i Gminy Radoszyce Robert Lisowski, przewodniczący Rady Gminy Jacek Zaleśny wraz z radnymi, dyrektorka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Końskich Urszula Przygodzka, prezes Towarzystwa Wspierania Rozwoju Powiatu „Wszechnica Konecka” Izabela Arwaj, podpułkownik Wiesław Margas, a także harcerze, strażacy z okolicznych jednostek OSP oraz mieszkańcy.