Wiele się działo podczas II Forum Germanistów, które rozpoczęliśmy 18 listopada br. Na nauczycieli czekało wiele pasjonujących wykładów, panele eksperckie i także nowość w programie Forum – innowacyjne warsztaty dla nauczycieli!
Uczestników Forum powitał Konsul Generalny RFN Holgera Mahnicke, następnie Urszula Dąbrowska swój wykład inauguracyjny poświęciła zastosowaniu osiągnięć neuronauk w praktyce edukacyjnej.
Pierwszego dnia Forum zapoznaliśmy się z ofertą wydawnictw edukacyjnych Cornelsen, Hueber, Klett Polska oraz Nowa Era, jak również wzięliśmy udział w ciekawych warsztatach prowadzonych przez przedstawicieli wydawnictw: Beatę Hadasz, Katarzynę Srokę, Justynę Ciecharowską oraz Annę Życką.
W piątek 22 listopada doradczyni metodyczna ds. języka niemieckiego Joanna Przybyłowska poprowadziła innowacyjne warsztaty w pracowni STEAM dotyczące zastosowania gier planszowych na lekcjach. Warto podkreślić, iż w zajęciach wzięli udział nauczyciele wraz z uczniami. Dzięki uprzejmości Instytutu Goethego w Krakowie, który przekazał do biblioteczki metodycznej zestaw gier, nauczyciele mogli je wypożyczyć i po warsztatach zastosować je w swoich szkołach.
W poniedziałek 25 listopada kontynuowaliśmy serię warsztatów w Instytucie Goethego w Krakowie, gdzie nauczyciele mogli zapoznać się z bieżącą ofertą projektów i konkursów. Jolanta Koźmińska, Joanna Przybyłowska, Andreas Kotz i Wojciech Dzido opowiedzieli o projektach, grach bibliotecznych i warsztatach dla uczniów, o międzynarodowych certyfikatach „Fit in Deutsch” dedykowanych dla młodzieży, ogólnopolskim konkursie „Leselust – odkryj euforia z czytania” oraz o międzynarodowym portalu z materiałami dla nauczycieli języka niemieckiego „Deutschstunde”.
W czwartek 28 listopada i piątek 29 listopada odbyły się kolejne warsztaty w Instytucie Austriackim, tu nauczyciele również poznawali wiele intereujących projektów dla uczniów i nauczycieli.
Paweł Pabian, Damian Molicki oraz Piotr Stefański rozmawiali z nauczycielami na temat egzaminów dla dzieci i młodzieży ÖSD/ KID, z różnymi odmianami języka niemieckiego oraz przedstawiali czasopismo Österreich Spiegel zawierające interesujące teksty i ćwiczenia dla uczących się na różnych poziomach językowych. Nauczyciele mogli wypróbować materiały oraz wymienić się doświadczeniami.
Ostatnim punktem Forum w dniu 29 listopada był panel ekspercki dotyczący perspektyw języka niemieckiego w szkołach, w którym udział wzięli przedstawiciele edukacji: dr Czesław Wróbel, dyrektor VI LO w Krakowie, Anna Marzec wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Niepołomicach oraz przedstawiciele organizacji promujących kulturę niemiecką i język niemiecki w Polsce: Piotr Kwiatkowski z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie, Katarzyna Kosylak z DAAD, Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej. Całość panelu moderowała Weronika Śmigielska. Panel otworzył informując o ofercie współpracy dla szkół Instytutu Goethego w Krakowie jego wicedyrektor Andreas Kotz.
W imieniu organizatorów Forum serdecznie dziękujemy Dyrektor Instytutu Austriackiego Agnieszce Markowskiej oraz Dyrektorowi Instytutu Goethego w Krakowie Andreasowi Kotzowi za współpracę i wspólne działania na rzecz promocji języka niemieckiego i doskonalenia zawodowego germanistów.