Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji zapraszają na II edycję Wojskowych Targów Służby i Pracy, które odbędą się w Arenie Lodowej 4 i 5. To szansa dla wszystkich, którzy chcą zasilić szeregi Wojska Polskiego oraz chcą podjąć nowe wyzwania w swoim życiu.
Wojskowe Targi Służby i Pracy to wyjście naprzeciw wszystkim, którzy stoją przed wyborem ścieżki życiowej lub myślą o zmianie swojej dotychczasowej kariery zawodowej. W trakcie targów będą bowiem mieli oni okazję, by poznać możliwości jakie daje Wojsko Polskie.
Podczas Targów będzie można zobaczyć najnowocześniejszy sprzęt wojskowy (trenażer zewnętrzny ODT ppk SPIKE, moździerz 60 mm LRM ANTOS, miniaturowy Bezzałogowy System Powietrzny typu „Fly Eye”, sprzęt spadochronowy oraz do wspinaczki wysokogórskiej, sprzęt łączności oraz pojazdy typu motocykle, quady), cyberstrefę, pokazy wyszkolenia żołnierzy, pokazy pierwszej pomocy i medycyny pola walki, pokaz musztry, występ orkiestry wojskowej.
Chętni będą mogli też: bezpłatnie spróbować swoich sił na strzelnicy wirtualnej i pneumatycznej, wziąć udział w quizach i konkursach poświęconych „Nowoczesnej Armii”, spróbować wojskowej grochówki, wziąć udział w panelach dyskusyjnych na temat programów wojskowych:
„Legia Akademicka” – to ochotnicze szkolenie wojskowe studentów i absolwentów uczelni jednolitych studiów magisterskich, studiów pierwszego i drugiego stopnia, realizowane w uczelniach, jednostkach wojskowych, ośrodkach i centrach szkolenia Sił Zbrojnych RP. Program Legii Akademickiej realizowany jest w ramach szkolenia podstawowego (dobrowolna zasadnicza służba wojskowa) oraz dwóch modułów – podoficerskiego i oficerskiego.
„CYBER.MIL z klasą” – program mający na celu wykształcenie potencjalnych kandydatów do korpusów osobowych kadry zawodowej i naukowej Sił Zbrojnych RP, w tym szczególnie do tworzonych Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.
„Zawód Żołnierz” – projekt skierowany do młodzieży szkół średnich i szkół podstawowych. W ramach programu realizowane są prelekcje na temat służby wojskowej – jej wyzwań oraz korzyści. Uczniowie mają szansę dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego, jak wygląda służba wojskowa.
„Strzelnica w powiecie” – program polegający na dofinansowaniu tworzenia strzelnic przez jednostki administracji terytorialnej. Projekt ma na celu zwiększenie możliwości prowadzenia szkolenia strzeleckiego przez dzieci i młodzież w wieku szkolnym, organizacje proobronne, a także formacje uzbrojone niewchodzące w skład Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Wojskowe Targi Służby i Pracy to przede wszystkim możliwość spotkania się z żołnierzami różnych jednostek wojskowych reprezentujących Siły Powietrze, Wojska Lądowe, Wojska Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową.
Szansa poznania oferty uczelni wojskowych reprezentowanych przez podchorążych i przedstawicieli: Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie
oraz Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi oraz okazja poznania oferty szkół prowadzących Oddziały Przygotowania Wojskowego.
W targach swoje stoisko będą też miały szkoły OPW z naszego regionu. Na terenie administrowanym przez WCR Sieradz funkcjonuje aktualnie 6 szkół prowadzących szkolenie w ramach OPW:
Zespół Szkół Katolickich w Sieradzu
Zespół Szkół im. Kazimierza Kałużewskiego i Juliusza Sylli w Zduńskiej Woli
Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wojsławicach
Zespół Szkół Mundurowo – Technicznych w Ostrowie
II Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Wieluniu
Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. Gen. Ludwika Czyżewskiego
w Bełchatowie.
Nauka w klasach OPW to możliwość jednoczesnej realizacji podstawy programowej szkół średnich i programu kształcenia wojskowego pod nadzorem Ministerstwa Obrony Narodowej. Uczniowie klas OPW moją możliwość udziału w obozach treningowych i zajęciach rozwijających wojskowe umiejętności teoretyczne i kompetencje praktyczne. Uczniowie klas OPW mogą korzystać z doświadczenia i wiedzy instruktorów akademickich oraz z bazy szkoleniowej jednostek wojskowych.
Na Wojskowych Targach Służby i Pracy w Tomaszowie Mazowieckim swoje punkty informacyjne wystawiać szkoły: Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. Gen. Ludwika Czyżewskiego w Bełchatowie, Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wojsławicach i Zespół Szkół Mundurowo – Technicznych w Ostrowie. Dodatkowo uczniowie klas OPW Zespołu Szkół Mundurowo – Technicznych w Ostrowie przeprowadzą pokaz musztry paradnej.
Targi, to również możliwość rozmowy z rekruterami Wojskowych Centrów Rekrutacji, którzy udzielą kompleksowej informacji na temat rekrutacji do Sił Zbrojnych. Swoje stoisko promocyjno-rekrutacyjne będzie miało WCR w Sieradzu.
Będzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat min.: dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, jakie warunki muszą spełniać ochotnicy, jak wygląda rekrutacja, jakie są korzyści. Ochotnicy będą mieli możliwość złożenia w trakcie targów wniosków do DZSW, której najbliższe turnusy rozpoczynają się już 12 maja i 9 czerwca, kiedy to szkolenie będzie realizować 15 BŁ w Sieradzu, służby w wojskach obrony terytorialnej jako alternatywy dla osób, które nie chcą rezygnować z realizowanej już cywilnej kariery zawodowej, a jednocześnie chciałyby służyć ojczyźnie – służba ta pełniona rotacyjnie, głównie w weekendy pozwala łączyć pracę zawodową i służbę wojsku, aktywnej rezerwy, która może być doskonałym wyborem dla byłych żołnierzy zawodowych lub żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową. Żołnierz aktywnej rezerwy pełni służbę raz na kwartał, przez co najmniej 2 dni w czasie wolnym od pracy oraz jednorazowo przez 14 dni, co najmniej raz na 3 lata.