Dominika, bo o tym imieniu mowa, jest żeńskim odpowiednikiem imienia Dominik. Jako imię dla dziewczynki zaczęto je nadawać stosunkowo późno. Jak dowiadujemy się z książki "Imiona współczesne, dawne i osobliwe" autorstwa Bogny Wernichowskiej, "forma Dominika niegdyś była w Polsce niespotykana, za to chętnie nadawana w krajach romańskich dziewczynkom urodzonym w niedzielę. W języku włoskim nazwa siódmego dnia tygodnia to właśnie domenica".
REKLAMA
Zobacz wideo Majka Jeżowska w rzeczywistości nazywa się inaczej. "Moje imię kojarzyło mi się z cmentarzem" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]
Dominika - imię, które wciąż podoba się rodzicom
Imię Dominika na naszych ziemiach pojawiło się stosunkowo późno, bo dopiero z początkiem XX wieku. Jednak gwałtownie stało się modne, a zainteresowanie mimo upływu lat przez cały czas jest dość spore. W 2024 roku nadano je 297 razy.
Imię Dominika jest popularne nie tylko w Polsce. Wybierane jest często przede wszystkim w krajach, w których posługuje się językami romańskimi. Za granicą brzmi ono:
Dominique - j. francuski;
Domenica - j. włoski;
Dominga - j. hiszpański;
Dominica - j.niemiecki i angielski.
Imię Dominika ma też swoją patronkę. Jest nią Dominika z Nikomedii, która zmarła w 289 roku i została uznana za świętą Kościoła katolickiego. Urodziła się w religijnej rodzinie, jednak jej dalsze losy potoczyły się tragicznie. Zginęła w czasie prześladowania chrześcijan za czasów cesarza Dioklecjana. Uznawana jest dziś za patronkę wiary chrześcijańskiej.
Dominika - odważna i przebojowa kobieta
Kobiety noszące to wyjątkowe imię, uchodzą dziś za bardzo ostrożne i roztropne. Dotyczy to zarówno sfery zawodowej, jak i życia prywatnego. Ponoć są również bardzo odważne i przebojowe. Przez życie idą niczym burza, stawiając czoła wszelkim przeciwnością losu.
Dominika imieniny obchodzi 6 czerwca i 6 lipca. Natomiast jeżeli chodzi o spieszczenia, to do tych najpopularneijszych należą: Domi, Domik, Domika, Domimiś, Domini, Dominia, Dominiczka, Dominisia, Dominiś, Dominka.