Imię matki Mickiewicza nosi blisko pół miliona Polek. Oznacza cudzoziemkę

gazeta.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: Adam Mickiewicz, źródło:www.pinakoteka.zascianek.pl/Wikipedia/domena publiczna


Matkę Adama Mickiewicza nazwano imieniem, które w Polsce od lat jest niezwykle popularne. Doskonale wpisuje się w trend powrotu do polsko brzmiących i klasycznych imion. Co więcej, imię to można zdrabniać na wiele pięknych sposobów.
Jeszcze nie tak dawno panowała moda na nazywanie dzieci najbardziej wyszukanymi i oryginalnie brzmiącymi imionami. Rodzice prześcigali się w pomysłach i wybierali te najrzadziej występujące i mało popularne. Ten trend nasilił się dodatkowo przez zagranicznych celebrytów, którzy wybierali dla swoich dzieci te najdziwniejsze warianty Przykład? Gwyneth Paltrow nazwała swoją córkę "apple", czyli po polsku - jabłko. Od jakiegoś czasu znowu modne są klasycznie brzmiące, polskie imiona, które cieszą się popularnością już od wielu pokoleń. Do łask wróciły także imiona, jakie wiodły prym w epoce PRL. Jednym imion, które od lat nie traci na popularności, jest to, które nosiła matka Adama Mickiewicza - Barbara Mickiewicz, z domu Maciejewska.


REKLAMA


Zobacz wideo Figura nadała córkom oryginalne imiona. Były problemy w szkole?


Tym imieniem nazwano w Polsce prawie pół miliona kobiet. Oznacza cudzoziemkę
Matka Adama Mickiewicza miała na imię Barbara. Już od lat to imię cieszy się w Polsce ogromną popularnością i rodzice chętnie nazywają tak swoje córki. Na liście imion żeńskich w rejestrze PESEL, dostępnej na stronie dane.gov.pl, możemy podejrzeć, iż nazwano tak aż 479 955 Polek. Dla porównania jedno z najpopularniejszych w ostatnich latach imion, czyli Zuzanna nosi zaledwie 224 033 obywatelek naszego kraju. Imię Barbara jest pochodzenia greckiego i oznacza cudzoziemkę. Znacie jakieś popularne Polki, które noszą lub nosiły to imię? Lista jest długa. Brylska, Bursztynowicz, Kurdej-Szatan, Krafftówna, Nowacka, Labuda czy znana z powieści Pan Wołodyjowski słynna Baśka, to tylko niektóre z przykładów.
Barbara Mickiewicz miała pięciu synów. Adamowi podrzucała bajki Krasickiego
Co wiemy o matce Adama Mickiewicza? Jak podaje portal paryskiesalonyromantykow.pl najprawdopodobniej przyszła na świat około 1767 roku. W połowie lat 90. XVIII wieku wyszła za mąż za Mikołaja Mickiewicza. Adam Mickiewicz był jednym z pięciorga rodzeństwa. Miał czterech braci - Franciszka, Aleksandra, Jerzego i Antoniego. To właśnie mama artysty dawała mu do czytania bajki Krasickiego i nakłaniała go do trenowania pisania manualnego.
Idź do oryginalnego materiału