Imię polskich szlachcianek noszą dziś tylko 64 Polki. Kochali je Zamoyscy. Oznacza siłę

gazeta.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: Fot. materiały


To imię jest jednym z tych, które odchodzą do lamusa. Czy wróci? Wszystko w rękach rodziców, którzy jak się okazują, zwracają się coraz częściej ku imieninom tradycyjnym, klasycznym i typowo polskim. Równie dużą wagę przywiązują do znaczenia imienia, które w pewnym sensie jest wróżbą na przyszłość.
Gryzelda, bo o tym imieniu mowa, od wielu lat nikt nie nadał go swojej córce. w tej chwili (według rejestru PESEL) jego właścicielkami jest zaledwie 64 Polek. Zatem można przyjąć, iż jest to imię wyjątkowo oryginalne, niebanalne i na pewno z bogatą tradycją i przeszłością. Szczególnie lubiane było wśród rodu Zamoyskich, chociaż nie tylko u nich cieszyło się dużym powodzeniem.


REKLAMA


Zobacz wideo Takich imion nie możesz nadać dziecku w Polsce


Gryzelda – imię o wyjątkowym znaczeniu
Gryzelda to imię pochodzenia germańskiego o dość niesianej etymologii, chociaż niektórzy badacze doszukują się również jego korzeni wśród ludów zamieszkujących północne rubieże Europy. Oznacza "silną wojowniczkę", ale też często jest tłumaczone jako "wojowniczka z woli".
Jest to imię, które nadaje się do dziewczynek, które są silne, odważne i mają wielką wolę. Szczególnie upodobał sobie to imię ród Zamoyskich, który początkowo należący do średniozamożnej szlachty w wyniku działań Jana Zamoyskiego w II połowie XVI w. awansował do grona magnaterii.
Imię nosiła np. Gryzelda Konstancja z Zamoyskich Wiśniowiecka, żona Jeremiego Wiśniowieckiego, córka Tomasza Zamoyskiego, która była siostrą Jana Sobiepana Zamoyskiego. Przez swoje zabiegi polityczne i różne starania udało jej się wprowadzić syna na tron Polski. Był nim oczywiście Michał Korybut Wiśniowiecki.


Kolejną znaną postacią o tym imieniu z rodu Zamoyskich była Gryzelda (Krystyna) z Batorych Zamoyska, córka Krzysztofa Batorego i Elżbiety Bocskai, bratanica króla Polski Stefana Batorego. Otrzymała staranne wykształcenia, a kiedy dorosła, wyszła za mąż za kanclerza wielkiego koronnego Jan Zamoyski. Małżeństwo Gryzeldy przyczyniło się do wzrostu wpływu rodu Batorych w Polsce. Jednak Gryzelda nie cieszyła się zbyt długo swoim życiem. Zmarła w Zamościu po urodzeniu drugiego dziecka.


Dziś imię to odeszło do lamusa. Od ponad dwóch dekad nikt nie nadał go swojej córce. Według danych z rejestru PESEL w tej chwili jego właścicielkami jest zaledwie 64 kobiet. Czy trend się odwróci i imię to znów stanie się modne i popularne? Czas pokaże.


Nietuzinkowa, energiczna i zaradna. Jaka jest Gryzelda?
Gryzelda to osoba o wyjątkowych, nietuzinkowych cechach. Uchodzi za niezwykle energiczną, zaradną i pracowitą. Ma wielu przyjaciół, którym zawsze można zaufać. W życiu zawodowym jest ambitna i skuteczna. Zawsze dąży do osiągnięcia obranego przez siebie celu, często kosztem własnego zdrowia i samopoczucia. To też pracoholiczka.
W relacjach z innymi jest szczera i otwarta. Potrafi wyrażać swoje uczucia i słuchać innych. Jest ciepła i empatyczna. Gryzelda jest wspaniałym partnerem, który zawsze wspiera swoich bliskich. Jest też bardzo odpowiedzialna i zawsze wywiązuje się ze swoich obowiązków.
Gryzelda obchodzi imieniny tylko raz w roku w dniu 23 grudnia.
Idź do oryginalnego materiału