Imię tak rzadkie, iż nie ma go w słownikach. Od 1995 roku nikt nie nazwał tak dziecka

gazeta.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Fot. pixabay / Pixel-mixer


Właścicielka tego imienia może z pewnością czuć się wyjątkowa. Okazuje się, iż w 1971 roku przyszła na świat dziewczynka, której imię jest tak oryginalne, iż nie występuje w żadnych opracowaniach i zbiorach poświęconych historii, etymologii i znaczeniu imion współczesnych, ale także tych dawnych. Potwierdzają to językoznawcy i badacze. A o jakie imię chodzi?
Nelosława, bo o nim mowa – jest jedyne w swoim rodzaju. Co w nim tak wyjątkowego? "Imię Nelosława należy do wyjątkowych (jeden raz, do roku 1995, nadane w Polsce), dlatego nie jest objaśnione w żadnym słowniku" - podaje prof. dr hab. Aleksandra Cieślikowa, członek Rady Języka Polskiego. Otrzymała je kobieta, która przyszła na świat w 1971 roku i jak dowiadujemy się, od tamtego momentu, nie pojawiło się już więcej w oficjalnych rejestrach polskich urzędów stanu cywilnego.


REKLAMA


Zobacz wideo Takich imion nie możesz nadać dziecku w Polsce


Nelosława - imię oznaczające chwałę
Nelosława to imię staropolskie, które wywodzi się od dwóch słów: 'nela', co oznacza 'marzenie', oraz 'sława', czyli 'chwała'. "Imię Nelosława jest utworzone według tego wzoru, od imienia Nela: Nel(o) + -sław, gdzie 'o' jest łącznikiem. Nadający imię chciał może połączyć tradycję (imię dwuczłonowe + '-sława') ze współczesnością. Pierwszy człon imienia – Nela to prawdopodobnie skrócenie od Petronela lub Kornelia. Może pochodzić też od imienia Nel nadawanego w XX wieku dość często w Polsce (Nel – bohaterka powieści Sienkiewicza 'W pustyni i w puszczy')" – wyjaśniła prof. Cieślikowa, językoznawczyni i członkini Rady Języka Polskiego.


To imię jest tak rzadkie, iż go nigdzie nie ma
Takie imię naprawdę istnieje tyle, iż jest rzadkie. A adekwatnie ekstremalnie rzadkie. Nadano je tylko jednej kobiecie, urodzonej w 1971 roku mieszkance Rawy Mazowieckiej (województwo łódzkie). I to właśnie ona była autorką listu do specjalistów z Rady Języka Polskiego, by nieco przybliżyli jej historię imienia, które nosi. "Uprzejmie proszę o informacje dotyczące mojego imienia, gdyż nie ma go w żadnym wykazie imion. Do dnia dzisiejszego moje imię wywołuje zdziwienie i zainteresowanie, a wszelkiego rodzaju urzędy i instytucje państwowe przekręcają je na setki najróżniejszych sposobów" – napisała mieszkanka Rawy Mazowieckiej. Było to w 1995 roku. Jaką odpowiedź otrzymała?
"Imię Nelosława należy do wyjątkowych (jeden raz, do roku 1995, nadane w Polsce), dlatego nie jest objaśnione w żadnym słowniku" – odpisała rawiance prof. dr hab. Aleksandra Cieślikowa z RJP.
Idź do oryginalnego materiału